Hlavní navigace

Jaké fantastické nabídky na neuvěřitelně výhodné investice odmítat?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 7. 2017

Máte problém odmítat fantastické nabídky, které vám mají bez práce a rychle vydělat spoustu peněz? Pokud ano, Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust, předkládá několik argumentů, proč být opatrný.

Na burze se s vlastními penězi pohybuji už patnáct let a podobné nabídky inkasuji poměrně často. Jejich obsah má většinou dva hlavní hrdiny. V prvním případě je to nová společnost, která bude právě uvedena na burzu, v druhém pak blížící se ohlášení hospodářský výsledků nějaké všeobecně známé a na burze obchodované společnosti, uvedl Pech.

Uvedení známé společnosti na burzu je vždycky událost a často se přidává k dobru poutavý investiční příběh. Ten je občas i o tom, jak má společnost, která dosud nevydělala ani dolar, vydělat budoucím akcionářům pořádný balík. Příležitosti a příběhu se okamžitě chopí hejno tržních roztleskávaček a pak se vás najednou v telefonu někdo ptá: „Máte Facebook? Co si o něm myslíte? Super, že? A víte, že tato skvělá firma právě vstupuje na burzu?“ Tak nějak začal před lety jeden z mých hovorů nabízející zbohatnutí během jediného dne, popisuje analytik.

Proces uvedení firmy na burzu se nazývá IPO (Initial Public Offering). Následující tabulka ukazuje, jak si vedla IPO známých firem a také největší IPO letošního a uplynulého roku.


Autor: Broker Trust

Z tabulky je vidět, že přes noc se milionářem nestanete.  Pokud vám akcie po uvedení na trh přinesou zajímavé výnosy, pak to bude zřejmě na dlouhodobějším horizontu a je velice pravděpodobné, že poté, co odezní horečka kolem IPO, pořídíte akcii do portfolia citelně levněji. Snad i proto překládají zlí jazykové zkratku IPO spíše jako Initially Probably Overpriced. Na prvním typu nabídky přes noc pravděpodobně nezbohatnete, varuje Pech.

Druhou nabízenou možností je podle něj blížící se zveřejnění výsledků některé známé společnosti. Ty oznamují hospodářské výsledky čtyřikrát ročně. Každý kvartál se můžete setkat s telefonátem: „Taky používáte Twitter? To je skvělá věc, miliony lidí na celém světě používají Twitter. A představte si, že pozítří bude Twitter oznamovat kolik v uplynulém čtvrtletí vydělal. Můžu vám říct, že velké banky očekávají mimořádná čísla. Bude to velké překvapení a akcionáři vydělají za noc balík. A proto vám volám…“
Tady je situace jednoduchá. Jestli někdo něco očekává a ví to i ten pán, který vám volá, pak to zcela jistě nebude překvapení a na cenu to nebude mít žádný mimořádný vliv,
zdůrazňuje analytik s tím, že naopak informace o tom, co trh neví a co ještě není obsaženo v ceně, zřejmě na druhé straně telefonu nezískáte.

Neříkám, že na růstu cen akcií nebo komodit nelze vydělat solidní peníze. To samozřejmě lze, nicméně tyto peníze se nevydělávají sázkami na skvělé jednodenní „příležitosti“. Cestu za nadprůměrným zhodnocením peněz na akciových a komoditních burzách lze přirovnat spíše k maratónu než ke sprintu na sto metrů, který je nám těmito skvělými nabídkami předkládán. Bez vlastní práce, vytrvalosti, přijímání nezdarů a získávání zkušeností se „na druhou stranu“ jen těžko dostanete, uzavírá Pech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).