Jak uplatňovat slevu na vyživovanou manželku, když je na mateřské?

Můžete si uplatnit slevu na vyživovanou manželku i v případě, že jste se vzali v polovině minulého roku? Mění na tom něco i fakt, že byla vaše manželka větší část minulého na mateřské dovolené?

Předem je nutné upozornit na to, že slevu na vyživovanou manželku můžete uplatnit pouze v případě, že její příjmy za minulé zdaňovací období nepřesáhly částku 68 000 Kč. Do těchto příjmů se zahrnuje i peněžitá pomoc v mateřství (lidově mateřská). Nepatří sem naopak rodičovský příspěvek ani porodné). 

Pokud příjmy manželky nepřesáhly stanovenou hranici, můžete si uplatnit tuto daňovou slevu ve výši jedné dvanáctiny za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění splněny. Pokud byste tedy byli oddání například v průběhu července, můžete si uplatnit slevu od srpna do prosince, tedy 5×2070 Kč = 10 350 Kč. 

Vyškolte se bezplatně v investování mBank vrací 2 % z nákupu kreditní kartou        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz
20. 2. 2013 13:26 Nový

nevite nekdo ...

kdyz budu uplatnovat slevu na mazelku (ma jenom rodicovsky prispevek) tudiz prijmy 0, musim k priznani dat nejake prohlaseni manzelky ze nemela zadne prijmy nebo musi manzelka odevzdat "prazdne" danove priznani ?