Hlavní navigace

Jak uplatnit slevu na vyživovanou manželku nebo školkovné?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 1. 2016

Zaměstnancům snižuje zálohy na daň z příjmu většina daňových slev už během při výpočtu měsíční mzdy (např. na studenta, poplatníka, na děti či invaliditu). Některé daňové slevy ale mohou uplatnit tak, jako OSVČ uplatňují všechny, tedy jen jednou za rok. Zatímco OSVČ tak činí prostřednictvím daňového přiznání, u zaměstnanců to bude většinou pomocí zúčtování daně, které provádí zaměstnavatel.

Jednou za rok mohou zaměstnanci uplatnit daňovou slevu na vyživovanou  manželku/manžela (dále jen manželku) a tzv. školkovné. Nárok na tyto slevy je ale potřeba doložit.

Podmínkou nároku na uplatnění slevy na vyživovanou manželku (24 840 Kč) je její příjem za rok, který nesmí přesáhnout částku 68 tisíc Kč. Pokud je manželka držitelkou průkazu ZTP/P, je sleva dvojnásobná (49 680 Kč). Nejčastěji se tato sleva uplatňuje v případě, že je manželka na rodičovské, protože rodičovský příspěvek se do rozhodného příjmu nezapočítává, stejně jako ostatní sociální dávky. Mateřská nebo důchod už se ale do příjmů počítají. Pro uplatnění nároku musíte finančnímu úřadu dodat četné prohlášení manželky, že její příjem nepřekročil rozhodnou částku a to buď s daňovým přiznáním nebo s ročním zúčtováním tak, že potvrzení odevzdáte účetní ve vaší firmě do 15. února.

Za minulý rok si také můžete uplatnit školkovné, maximálně ve výši 9200 Kč (letos se maximální výše slevy zvýšila na 9900 Kč) a to za každé vyživované umístěné dítě.

Nárok musíte doložit potvrzením ze školky, kde je uvedeno jméno a příjmení dítěte, adresa, rodné číslo, skutečně vynaložená částka za celý rok, pro koho se potvrzení vystavuje, datum a podpis zodpovědné osoby, vyjmenovala Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars. Písemné potvrzení musíte opět doložit finančnímu úřadu jako v předchozím případě.

Někteří poplatníci si uplatní školkovné naposledy. Více se dozvíte v článku Kdo si od letošního roku už nemůže uplatnit školkovné?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).