Hlavní navigace

Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Gabriela Hájková

Průzkumy mezi Čechy ukazují na to, že mnozí se letos chystají na dovolenou vyrazit automobilem po vlastní ose. Mnoho z nich ale neví, jak se chovat v případě nehody za hranicemi ČR. Ještě před cestou byste měli zkontrolovat územní platnost povinného ručení (dle zelené karty) a havarijního pojištění (většinou Evropa) a obeznámit se s rozsahem hrazených asistenčních služeb.   

S sebou si na dovolenou vezměte formulář „Záznam o dopravní nehodě“ (kdybyste sehnali místní tiskopis, bude to lepší), který musí být v případě pojistné události podepsán všemi účastníky nehody a v případě nějakého incidentu oznamte nehodu tamní policii. Pokud máte jak, místo, vozidlo i ostatní škody vyfotografujte. V případě, že jste při nehodě v roli poškozeného, zapište si jméno viníka, adresu, registrační značku vozu a pojišťovnu. Pokud jste viníkem vy, kontaktujte (nejlépe ještě v zahraničí) příslušnou národní kancelář „povinného ručení“ (kontaktní údaje jsou uvedeny na webových stránkách: www.cobx.org).

Máte-li nepojízdné vozidlo, v některých státech může policie nařídit jeho odtah. V tom případě si od ní vyžádejte dokument o šetření události. Pokud bude odtah zajišťovat asistenční služba, vyfoťte poškozené auto. V případě opravy vozidla doporučujeme provést fotodokumentaci škody, ve které nesmí chybět dvě úhlopříčné fotografie vozidla jako celku, registrační značka, VIN vozidla a detaily poškozených částí vozidla. Zdokumentujte také poškozený díl při převzetí faktury za služby, pokud je to možné, dopravte jej do ČR, uvedli specialisté z České pojišťovny.

Pro kontakt s asistenční službou v zahraničí potřebujete znát číslo pojistné smlouvy, registrační značku, popřípadě VIN. Po návratu domů ihned kontaktujte o nehodě svou pojišťovnu, která by měla proplatit škodu z povinného ručení a náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.


Našli jste v článku chybu?