Hlavní navigace

Jak postupovat, když reklamujete zboží a prodejce porušil vaše práva?

Veronika Doskočilová

Pokud reklamujete zboží v záruce, máte právo na bezplatnou opravu. Mnohdy se ale stává, že prodejce se tváří, že reklamaci vyřídil a zboží opravil, ale vada stále přetrvává. V takové situaci je potřeba se začít bránit. Ihned po převzetí zboží z reklamace veškeré nedostatky provedené opravy prodejci vytkněte. Pokud nezjedná nápravu ani během zbylého času do konce zákonné 30denní lhůty k vyřízení reklamace, můžete od smlouvy odstoupit, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Při opravě navíc nesmí utrpět ani estetické hledisko daného výrobku. Pokud tedy prodejce neprovedl opravu pořádně, má se za to, že lhůta na opravu marně uplynula po uplynutí 30 denní zákonné doby na vyřízení reklamace. Pak máte právo žádat zpět kupní cenu zboží.

Není však možné žádat peníze ihned. Podle zákona existuje určitá hierarchie nároků, které může spotřebitel při reklamaci uplatňovat. Primárně lze žádat bezplatnou opravu a není-li to vzhledem k povaze vady nepřiměřené, tak i výměnu za nový kus. Teprve v případě, že ani oprava ani výměna zboží nejsou možné, vzniká spotřebiteli právo odstoupit od smlouvy. Namísto kteréhokoli z uvedených nároků si spotřebitel může vždy zvolit přiměřenou slevu z kupní ceny, objasňuje Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • 21. 9. 2017 23:30

    Pastor Williams (neregistrovaný) 105.112.39.---

    Ahoj
                Jsme křesťanská organizace vytvořená tak, aby pomohla lidem, kteří potřebují pomoc, jako je finanční pomoc. Pokud tedy procházíte finančními potížemi nebo máte nějaký finanční potíže a potřebujete peníze na zahájení podnikání, nebo potřebujete půjčku na zaplacení dluhu nebo placení z vašeho účtu na začátku dobré dohody, nebo se snažíte získáte půjčky od domácích bank, kontaktujte nás dnes, e-mailem pastorwilliam­s1211@gmail.com, protože Bible říká: "Lukáš 11:10 Každý, kdo žádá, přijímá, hledá, a kdo klepá, dveře se otevírají. Nechte tuto příležitost vynechat, protože Ježíš je dnes včera stejný a navždy víc. Prosím to vážně a Bůh se bojí lidí.