Hlavní navigace

Jak někteří dodavatelé plynu porušují zákon?

Gabriela Hájková

Někteří dodavatelé plynu nedodržují přesně své zákonné povinnosti. Ze srovnání ceníku 28 společností časopisem dTest vyplynulo, že 11 z nich uvádí neúplné ceny, což odporuje zákonu.

Vyznat se v cenících dodavatelů plynu je kvůli existenci regulovaných a neregulovaných složek pro běžného spotřebitele velmi složité, a to i při korektním uvedení cen. Ovšem průzkum webových ceníků 28 dodavatelů plynu ukázal, že 39 % z nich neuvádí cenu správně, uvádí zpráva dTest.

Mezi nejčastější pochybení patří uvedení jen části ceny za dodávku a vynechání regulovaných cen, uvádění ceny bez 20% DPH nebo vynechání informací o poplatku za činnost operátora trhu.

Zjištěná pochybení považujeme za velice závažná. Takový ceník je pro spotřebitele matoucí a může vést k rozhodnutím, která by jinak neučinil. To pravděpodobně některým společnostem vyhovuje, řekl vedoucí poradenské linky dTest Lukáš Zelený a dodal, že proto dTest podal podnět Energetickému regulačnímu úřadu, který může za porušení zákona o ochraně spotřebitele udělit pokutu až do výše pěti milionů Kč.

Některé společnosti se zřejmě ve svém ceníku doslovně řídí energetickým zákonem, který jim ukládá povinnost zveřejnit ceny za neregulovanou část ceny – tzv. dodávku plynu. Ignorují přitom ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého musí při nabídce koncovým zákazníkům uvést celkovou cenu s již započtenými daněmi a poplatky. Toto potvrzují i existující judikáty, vysvětluje Zelený.

Úplné výsledky průzkumu mezi dodavateli plynu si můžete nechat zdarma zaslat na e-mail ze stránek časopisu dTest.

Našli jste v článku chybu?