Hlavní navigace

Jak na "zdravotko" pokud máte zájem o předdůchod?

Sdílet

Jak to bude se zdravotním pojištěním, pokud máte zájem odejít do předdůchodu? Podle zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění neplatí pro OSVČ minimální vyměřovací základ pro platbu pojistného v případě, že je za ně po celý kalendářní měsíc plátcem pojistného stát. Vzhledem k tomu, že v návaznosti na schválení zákona o doplňkovém penzijním spoření byl novelizován i zákon o veřejném zdravotním pojištění, je od 1. ledna 2013 plátcem pojistného stát i za příjemce starobní penze na určenou dobu, doživotní penze nebo penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

To tedy znamená, že budete jako příjemce předdůchodu hradit zálohy na pojistné pouze ve výši vypočtené ze skutečně dosažených příjmů, a to i v případě, že je vaše záloha na pojistné vypočtená z příjmu, který jste měl v předchozím kalendářním roce, nižší než zákonem stanovená minimální výše zálohy (v roce 2013 je to 1748 Kč).

To, že budete pobírat penzi z doplňkového penzijního spoření ale musíte své zdravotní pojišťovně oznámit nejpozději do 8 dnů od této změny. Čtěte také: Předdůchody: Terno pro vyvolené?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).