Hlavní navigace

Jak na pojistné, když si při studiu přivyděláváte?

27. 1. 2015

Sdílet

Studujete-li na střední škole, patříte z hlediska zdravotního pojištění do kategorie „nezaopatřené dítě“ a jste státní pojištěnec – pojistné tedy platí stát.

V případě, že byste si chtěli ke studiu přivydělávat jako OSVČ, musíte toto své zdravotní pojišťovně do osmi dnů nahlásit (zaměstnance nahlásí jejich zaměstnavatel) a v případě vzniku příjmů ze samostatné výdělečné činnosti začít platit pojistné. 

Pro středoškolské studenty ale neplatí povinnost hradit měsíční zálohy v minimální výši. Pojistné se odvozuje od skutečného příjmu. 

Výjimkou je jen první rok činnosti. Ta OSVČ, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost a zároveň je za ni plátcem pojistného stát, není povinna v prvním kalendářním roce podnikání platit zálohy na pojistné, vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý

V takovém případě pojistné zaplatíte do osmi dnů po podání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí. V dalších letech už se na vás ale povinnost platit měsíční zálohy normálně bude vztahovat. 

Měsíční zálohy neplatí jen ta OSVČ, která je souběžně zaměstnancem a v zaměstnání odvádí pojistné alespoň z minima stanoveného pro zaměstnance, připomněl ještě Tichý.

U sociálního pojištění je tomu od roku 2010 tak, že doba strávená soustavnou přípravou na budoucí zaměstnání už se nezapočítává do náhradních dob pojištění. Současní studenti mají možnost se pojištění účastnit dobrovolně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).