Hlavní navigace

Jak je to se zdravotním pojištěním dětí z babyboxů?

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 7. 2017

Děti z babyboxů se podle Oldřicha Tichého, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny, dnem nalezení stávají účastníky veřejného zdravotního pojištění. Pojistné za ně platí jako za nezaopatřené dítě stát.

To u které české zdravotní pojišťovny bude dítě registrované rozhoduje fakt, které pojišťovně bylo nalezení oznámeno. Pokud by žádná zdravotní pojišťovna nebyla oprávněnou osobou zvolena, bude se aplikovat ustanovení zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně (§ 2 odst. 1), kde je uvedeno, že VZP provádí veřejné zdravotní pojištění, pokud toto pojištění neprovádějí resortní, oborové a podnikové zdravotní pojišťovny, vysvětlil Tichý.

Dítě je zaregistrováno jako nový pojištěnec ode dne nalezení, což je zároveň den získání trvalého pobytu (podle zákona o veřejném zdravotním pojištění vzniká zdravotní pojištění dnem získání trvalého pobytu na území ČR). Místem trvalého pobytu je podle Tichého u dětí nalezených v babyboxech sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu bylo dítě nalezeno.

K přihlášení dítěte do českého systému veřejného zdravotního pojištění jsou nutné doklady o jménu a příjmení dítěte, datu jeho nalezení a předpokládaném datu narození a o místu trvalého pobytu (adresa sídla příslušné ohlašovny), dodal ještě Tichý s tím, že podle zákona o státním občanství děti mladší 3 let, které jsou nalezeny na území ČR a jejichž totožnost se nepodaří zjistit, nabývají státní občanství ČR dnem nalezení, pokud do 6 měsíců ode dne nalezení nevyjde najevo, že nabyly státní občanství jiného státu. V takovém případě by dítě nabylo státní občanství jiného státu a prověřila by se další účast dítěte v českém systému veřejného zdravotního pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).