Hlavní navigace

Jak dosáhnout na hypotéku, když nemáte našetřeno?

Sdílet

Podmínky pro získání hypotéky se zpřísnily. I pokud ale nemáte nemovitost, kterou byste zastavili, abyste mohli hypotéku získat a nedisponujete zároveň vysokým platem, máte ještě na výběr další možnosti.

Ptejte se bank

S účinností nového spotřebitelského zákona musejí banky pečlivěji zkoumat vaši bonitu, tedy schopnost splatit své dluhy. V současné době je nutné, abyste měli našetřeno alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti, pokud o hypotéku žádáte. Jestliže tyto prostředky nemáte, nemusíte ale nic vzdávat předem. Zkuste s bankou svůj záměr prokonzultovat. V případě, že se lidé obávají, že nemají dostatečný příjem pro získání hypotéky, tak není nic jednoduššího, než přijít na pobočku banky, kde jim hypoteční specialista spočítá předběžnou kalkulaci hypotéky včetně základního posouzení jejich příjmů, říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Někdy pomůže rodina

Pokud nemáte dostatečnou hotovost, ani nemovitost, kterou byste mohli ručit, je možné využít jiné nemovitosti, například té, kterou vlastní vaši rodiče nebo blízcí. Tuto možnost využívají především mladí lidé, kteří zatím dostatek financí nemají. Rodiče pak dávají do zástavy svou nemovitosti, čímž nahradí nedostatek zdrojů svých dětí.

Připravte si rezervu

Hypotéka je záležitost několika desetiletí. Není proto dobré počítat, že s penězi vyjdete jen tak tak už ze začátku. Lidé by měli mít dostatečnou finanční rezervu a neměli by veškeré příjmy využívat na splácení hypotéky. Musí samozřejmě počítat také s neplánovanými výdaji a případných výpadkem příjmů. Vyplatí se myslet i na nečekané nepříjemné životní události. Ztrátu zaměstnání, nebo případně dlouhodobou nemoc a z toho plynoucí výpadek příjmů, uzavírá Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 7. 2017 13:06

    Terez (neregistrovaný) ---.cust.avonet.cz
    16. 8. 2017 19:39 redakčně smazáno, důvod: Nepovolená reklama.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).