Hlavní navigace

Jádro by mělo produkovat více jak polovinu elektřiny v Česku

21. 4. 2011

Sdílet

Jaderná energetika by se měla v budoucnu na výrobě energie v Česku podílet z 50 až 60 procent. Zatím tvoří jednu třetinu. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto počítá s dostavbou dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín. Na konferenci Strojírenství 2011 s podtitulem ČR země špičkových jaderných technologií v Ostravě to dnes řekl ředitel odboru elektroenergetiky MPO Roman Portužák.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 4. 2011 7:58

    Dzarda (neregistrovaný)

    Ministerstvo průseru. Poučení z Černobylu a Fukušimy? Nám se přece nic takovýho stát nemůže, že? Špatně, špatně, špatně...

  • 22. 4. 2011 10:37

    Kecka (neregistrovaný)

    Máte pravdu. Navíc, lidé v této zemi zaplatí to, že okolní státy od atomové energie upouštějí.

    Jednak se neúměrně vyšroubuje cena energie, cizina je bohatší. Jednak dojde k nadprodukci.
    Nejprve z jiných, neatomových, zdrojů energie (pravděpodobně potřebujících uhlí), což nás zatíží jinak a ne málo (pravděpodobně značně ekologicky a sociálně).
    V okamžiku výroby elektřiny pomocí štěpení budete ještě hůře. Veškerou výstavbu, likvidaci po 200 letch pokud se s ní vůbec počítá (jinak než jako s prostou položkou pro papírové navýšení nákladů), údržbu a provoz bude platit lid této země. Pokud by se nenašel odběratel bude lid platit i nadprodukci, která by pravděpodobně nebyla tlumena.

    Prostě a jasně. Stát i tento monopol (majetkové vztahy mi nejsou příliš jasné) chtějí podnikat a češi budou jak dělníci, tak ručitelé a případní nucení odběratelé veškerého výkonu i o který nestojí a nepotřebují ho.
    Zneužíváno je přitom lidských i přírodních zdrojů této země (vemte v úvahu i každý sloup a drát který vám hyzdí okolí a omezuje vás), bez adekvátní náhrady.
    Riziko není bráno v úvahu vůbec, přestože je nezanedbatelné, a případné následky budou mnohagenerační. V případě úniku radiace nelze ani odhadnout kolik generací (mluvíme odesetiletích, možná i stoletích) by bylo postiženo a jakým způsobem. To že lidé umí nějaké fizikální veličiny změřit, navíc neznamená že znají dostatečně případná rizika.

    Většina z vás nevěří politikum ani důchodovou reformu kde se jedná o pár procent vašich peněz. Proč jim dovolíte podobné megalomanské projekty. Ane se vás nezeptali na váš názor...

  • 22. 4. 2011 13:33

    Dzarda (neregistrovaný)

    Hezky rozepsaný. Já jsem proti jádru zkrátka ze zásady, že nemáme právo naší energetickou nenažraností zatěžovat další generace a těch 200 let a ty tisíce kubíků železobetonu mi v žaludku neleží ani tak moc jako ten radiaktivní sajrajt, kterej bude svítit ještě tísíce let. Na to zkrátka nemáme morální právo, bohužel morálka je to poslední, co je v dnešní politice důležité - naopak čím větší sketa, tím líp a podle toho to vypadá.
    Jsem zděšenej z toho, jak málo lidí chápe problematiku jaderné energie skutečně do hloubky. Asi je to naší omezeností, uzavřeností a sobeckostí, jinak si to vysvětlit neumím.
    Mějte se hezky :-)

  • 22. 4. 2011 16:54

    Kecka (neregistrovaný)

    Já tou dlouhodobostí myslel všechno dohromady. Nedělám si iluze, že při současných trendech, nebudou za pár století, alespoň, lehce radioktivní materiály běžnou součástí životního prostředí člověka a snad ještě i jiných živočichů...

    Nejsem nijak velký blázen (alespoň trochu blázen ale určitě budu) takže vím, že rozvíjet teorie o budoucnosti je na vícero večerů, nejlépe s lahví něčeho na pozvednutí ducha a uchlácholení svědomí.
    Psal jsem jen proto, že se mi zdá, že lidé už dnes nemyslí vůbec, hlavou rozhodně ne. Tak jsem si trochu rýpnul...

    Zde je pěkná úvaha jiného myslitele (Jana Bílého), který měl více prostoru se rozepsat.
    http://janbily.blog.idnes.cz/c/183956/Co-ma-atomova-elektrarna-spolecneho-s-produkci-plastu.html

  • 26. 4. 2011 8:01

    hrabje (neregistrovaný)

    Lidi, vy jste blazni. Jasne zruste pole, prestante pestovat vsechno a postavte tam ohyzdne kremikove panely, ktere jsou naprosto k nicemu. Naplnte si sklepy olovenymi akumulatory aby jste si uchovali alespon trosku z te energie, kterou vyrobi, abyste si meli vecer cim svitit. Jsem zvedav jak jde tento "ekoligicky" zdroj energie ekologicky zlikvidovat. Uvidime za 20 let. Bez jaderne energie budeme vsichni svitit svickama a casem se vratime do stredoveku, ponevadz uhli uz je hodne malo. Ale porad je slusne mnozstvi pod Chomutovem :)
    Jadru zdar a vas vsechny bych nechal odkazane ciste na ty radoby ekologicke zdroje energie.

  • 26. 4. 2011 15:16

    Dzarda (neregistrovaný)

    Pane, nemá smysl s Vámi diskutovat, protože Vaše omezená a otřepaná argumentace a hned v první větě vlastně i odsouzení a urážka, žádný prostor k diskusi nenabízí, takže jen tolik:
    Zaslepení blázni jste vy, kdo hájíte tohle svinstvo, na který nemáme morální právo! Nemáme právo nechávat po sobě sajrajt, kterej tu bude smrdět tisíce let. Pravda je ta, že tohle je vlastně jen špička ledovce, protože nenasytnost, se kterou drancujeme přírodní zdroje je taky donebevolající. Nicméně zákon příčiny a následku se vztahuje jak na jednotlivce, tak na lidstvo jako celek a Země má mechanismy, jak rovnováhu opět nastolit. Pokud tohle nevidíte, je mi Vás upřímně líto a modlím se, aby jste Vy i ostatní prozřeli co nejdříve. Vidíte sílu a četnost přírodních katastrof v poslední době? Jsou to signály pro nás, víte? Všiml jste si toho paradoxu, že Oceán spláchne atomovku v technicky nejvyspělejším národě, kterej jako jedinej vybíjí velryby? Kdyby totiž ta ochranná zeď měřila 20 metrů, ta vlna bude 30 metrová... Kolik varování ještě potřebujeme? Nestačil Černobyl? Nestačil. I proto, že jeho následky jsou trestuhodně zastírány a bagatelizovány. Oficiálních 4000 obětí je toho smutný důkaz moci jaderné lobby. Stáhněte si dokumenty o Černobylu a až tam uvidíte ty děti bez nohou, bez očí, bez rukou či jinak zdegenerovaných, až zjistíte, kolik rakovin se v důsledku mírového využívání jaderné energie objevilo, objevuje a ještě objeví, snad Vám konečně dojde, že je lepší svítit těmi svíčkami. Tohle Vám dojde jen v případě, že se dokážete alespoň trochu povznést přes tu zahleděnost do sebe a VŽÍT se do situace třeba rodiče takto postiženého dítěte. Dokážete to?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).