Hlavní navigace

Investujete do podílových fondů? Pojištění vkladů je nechrání

Sdílet

Úrokové sazby na vkladových produktech se pohybují nejčastěji pod jedním procentem, proto se zvyšuje zájem o investice do podílových fondů, které mohou znamenat vyšší (nebo nižší) zhodnocení. Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu, však připomíná, že tyto investice nejsou chráněny systémem pojištění vkladů.

Uvědomujeme si, že současná situace k proměně chování českých, v minulosti značně konzervativních, střadatelů vybízí. Ti se tak zejména prostřednictvím investičních poradců velkých bank i finančních zprostředkovatelů stávají investory. To je samozřejmě v pořádku, je ovšem třeba apelovat na to, aby nabídka investic do různých podílových fondů byla vždy doplněna informací, že tento typ investice není chráněn institutem pojištění vkladů, upozornila Kadlecová, podle níž je rizikem boomu investic do podílových fondů často nedostačující finanční gramotnost řady těch, kteří se nechají oslovit nabídkou finančního poradce.

Pro mnoho investorů, kteří do některého podílového fondu vloží své úspory, pak může být nemilým překvapením, když plánovaná investice nevyjde a oni o část svých prostředků navzdory slibům o vysokém zhodnocení přijdou, dodala s tím, že investoři by měli riziko diverzifikovat a část ponechat i na nerizikových produktech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).