Hlavní navigace

Inflace v březnu mírně zrychlila na 2,30 %

Sdílet

Lenka Kašparová 13. 4. 2021

Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly oproti únoru o 0,2 % a zrychlily tak svůj meziroční růst z 2,1 % na 2,3 %. Nejvíce zdražovaly pohonné hmoty reagující na vývoj cen ropy na světových trzích. Rostou však nejenom ceny pohonných hmot, ale také automobilů, které jsou zejména v důsledku zvýšených bezpečnostních a ekologických požadavků meziročně podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dražší o více než 9 %.

Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 Kč/l a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 Kč/l a šlo o nejvyšší cenu od loňského března, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny nábytku a bytových doplňků a dalších doplňkových služeb souvisejících s bydlením se naopak nijak dramaticky nezvyšovaly, některé komodity z tohoto sortimentu dokonce zlevnily. Šlo převážně o zboží a služby jako je třeba elektřina nebo zemní plyn, ty celkově zlevnily o 1,8 %. Pomaleji rostou také nájmy. Klesaly také ceny některých potravin, zejména zeleniny, a to o 3,9 %, ceny brambor byly nižší až o 10,3 %.

V dalších měsících se inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Je samozřejmě otázkou, s jakými cenami vyrukují obchody a služby po znovuotevření. U zboží bude efekt nejspíš pozitivní a snaha přilákat zákazníka spíše ceny mírně srazí, u služeb tomu může být časem přesně naopak. Zadržená poptávka bude časem nahrávat zvyšování cen v oblasti cestovního ruchu i u osobních služeb, komentuje budoucí možný vývoj inflace Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).