Hlavní navigace

Inflace překvapila. Zrychlila víc, než trh očekával

10. 5. 2022

Sdílet

Spotřebitelské ceny se meziměsíčně opět zvýšily, tentokrát o 1,8 %. Meziročně v dubnu vzrostly o 14,2 %, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu.

Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému dubnu o 14,2 %. Bylo to nejvíce za poslední tři desetiletí, kdy v prosinci 1993 meziroční růst cen dosáhl hodnoty 18,2 %. Výši dubnového meziročního indexu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin, informovala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V oblasti bydlení byly oproti předchozímu měsíci vyšší hlavně ceny elektřiny, a to o 4,3 %, dále zemního plynu o 4,7 %, tepla a teplé vody o 2,8 %. Meziročně elektřina zdražila o 30,1 %, zemní plyn o 44,2 %, tuhá paliva o 24,1 % a teplo a teplá voda o 17,5 %.

U potravin ceny oproti předchozímu měsíci rostly především u masa o 8,7 % (z čehož ceny vepřového masa byly meziměsíčně vyšší o 23,3 %), zeleniny o 4,3 %, cukru o 17,9 %, polotučného trvanlivého mléka o 6,8 %, vajec o 8,4 %, mouky o 21,9 % a olejů a tuků o 2,4 %.

V porovnání se stejným obdobím minulého roku nejvíce zdražila mouka na 52,3 %, maso na 11,0 %, polotučné trvanlivé mléko na 31,3 %, vejce na 14,2 % a cukr na 25,5 %.

Čísla ukazují na pokračující zdražování, ale především na fakt, že zvyšování cen se neustále zrychluje. Po prázdninách ale spotřebitelská inflace ustoupí, očekává Tomáš Volf ze společnost Citfin – Finanční trhy. Bude to podle něj tím, že v současnosti je inflace porovnávána s rokem 2021 a tedy relativně nižší základnou, zatímco ve druhé polovině roku už bude srovnávací základna minulého roku vyšší.

V důsledku toho ceny sice budou růst, ale v posledním čtvrtletí je pravděpodobné, že to bude pouze jednociferným tempem. Toto tempo se bude s postupujícím časem snižovat hlouběji pod 10 %, odhaduje Volf, podle kterého vláda nesmí uvíznout v pasti nesystémových a jednorázových dávek a intenzivně pracovat na snížení zadlužení země. I kvůli rating ČR, který by při zhoršení zvýšil úroky z dluhu. Fialova administrativa musí odolat společenskému tlaku na drahé a neefektivní řešení inflace. V neposlední řadě je to samozřejmě vliv války na Ukrajině, ale její řešení není v rukou českých zástupců, dodal.

Proinflační rizika stále přetrvávají a začínají se koncentrovat i pro příští rok, zejména důsledkem růstu cen energií. Ty na trhu rostou i pro dlouhodobé kontrakty let 2023 a 2024, což se bude dále plošně propisovat do růstu spotřebitelských cen. Inflaci v příštím roce tak prozatím odhadujeme na 7 %, uvedl také Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Míra inflace v ČR v %

Autor: Česká bankovní asociace, Český statistický úřad

Meziroční inflace v %

Autor: Česká bankovní asociace, Český statistický úřad
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).