Hlavní navigace

Inflace je dvouprocenntní, pro domácnosti je však ještě vyšší

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 6. 2011

Nejnovější údaje Českého statistického úřadu hovoří o růstu spotřebitelských cen meziměsíčně o 0,5 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v květnu na 2,0 % z 1,6 % v dubnu. Na tomto růstu se nejvíce podílelo zvýšení cen v oddíle potravin a nealkoholických nápojů.

Ceny potravin vzrostly výrazně především u pekárenských výrobků, obilovin, ovoce a zeleniny. Meziměsíční nárůst cen se například u chleba zvýšil meziměsíčně o 12,3 %. Segment potravin je z hlediska domácností jednou z nejdůležitějších položek a domácí spotřebitelé tak ve skutečnosti pociťují míru inflace na daleko vyšších úrovních než na současných 2,0 %, komentuje výsledky analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Nerostou však pouze ceny potravin. Meziročně výrazně vzrostly i ceny energií a pohonných hmot. Větší spotřebě domácností nepřispívá ani reálná stagnace, v některých případech i propad, mezd v české ekonomice. Inflačně poptávkové tlaky ze strany domácností jsou tak stále minimální, což se negativně promítá i na růstu HDP, říká Novák.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 6. 2011 14:51

    Funtom

    Domníval jsem se, že spotřební koš, na němž se míra inflace zjišťuje, dostatečně odráží význam potravin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).