Hlavní navigace

I použité zboží můžete reklamovat, záleží však, kdo vám ho prodal

Sdílet

Lidé si často myslí, že pokud kupují zboží z druhé ruky, nevztahuje se na něj možnost reklamace. Takto plošně to ale neplatí. V případě nákupu od podnikatele jste jako kupující mnohem lépe chráněni a zboží můžete reklamovat téměř ve stejném režimu a se stejnou vymahatelností, jako kdybyste kupovali zboží nové. Na plnění povinností prodávajícího navíc dohlíží dozorové orgány, zejména Česká obchodní inspekce, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pokud si použité zboží koupíte od soukromé osoby, platí sice také 2 letá odpovědnost za vady, ale není stanovena lhůta pro vyřízení reklamace. A pokud vám prodávající tuto reklamaci neuzná, zbývá vám jen obrátit se na soud.

Podnikatel vás samozřejmě musí upozornit na to, že zboží je použité, jak moc je opotřebované, jak dlouho a jakým způsobem bylo používáno.

V případě reklamace se pak tyto uvedené nedostatky za vady nepovažují, protože jste o nich věděli, když jste si zboží kupovali. Reklamovat vadu použitého zboží můžete stejně jako v případě zboží nového. Za vadu odpovídá prodávající, který si k posouzení vady nebo opravě zboží může smluvit jiný subjekt, nejčastěji autorizovaný servis. Má ale právo zkrátit dobu svojí odpovědnosti za vady a tím také dobu pro uplatnění reklamace. Toto zkrácení však nikdy nemůže být větší než na polovinu zákonné doby, tedy 12 měsíců.

Ten, kdo vám zboží prodal, má pak podle zákona povinnost odstranit vadu zboží buď opravou, která nijak nesníží hodnotu zboží, nebo výměnou za zcela stejný nový bezvadný kus. A nebo případně odstoupením od kupní smlouvy či formou slevy, pokud vada nebrání dalšímu užívání věci. V případě použitého zboží však není spravedlivě možné, aby prodávající sehnal zcela stejně opotřebovaný nový kus zboží. Zákon tedy namísto výměny zboží dává kupujícímu v tomto případě rovněž právo na přiměřenou slevu z ceny, uzavírá Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).