Hlavní navigace

Hypotéky zdražují. V listopadu zvedla sazby většina bank

Sdílet

Jiří Hovorka 7. 12. 2017

Většina bank v listopadu zvyšovala sazby u hypoték. Průměrná nabídková úroková sazba u hypoték se 70% LTV (podíl výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) vzrostla o desetinu procentního bodu na 2,35 procenta a u 80% hypoték z říjnových 2,16 na 2,24 procenta. Vyplývá to z údajů makléřské firmy Golem Finance.

V následujících měsících očekáváme vlivem zdražování peněz na mezibankovním trhu a i s ohledem na vyjadřování ČNB další posun sazeb směrem vzhůru, říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance.

Sazby v listopadu nerostly jen u hypoték s vyšším LTV. Stagnaci či mírný pokles vidíme u hypoték nad 80 %, kde se potvrzuje, že sazby byly v reakci na doporučení ČNB nadsazeny a nyní dochází k jejich korekci, říká Ostatek. Centrální banka kvůli rychlému zdražování bytů v létě zpřísnila svá doporučení k hypotékám. Banky a úvěrové společnosti by tak neměly půjčovat s více jak 90% LTV a hypotéky nad 80 procent smí tvořit jen 15 procent z nových obchodů.

Index 90% hypoték v listopadu klesl z říjnových 3,11 % na 3,09 % a index 85% v listopadu zopakoval říjnových 2,94 procenta V meziročním srovnání jsou ale 85% hypotéky téměř o celý procentní bod dražší. Loni v listopadu byl index na 2,04 procentech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).