Hlavní navigace

Hypotéky v březnu propadly o čtvrtinu, úrokové sazby mírně rostly

22. 4. 2020

Sdílet

Pandemie koronaviru v březnu podle očekávání smetla hypoteční trh. Objemy a počty poskytnutých hypoték klesly v březnu na nejnižší úroveň za poslední rok.

Ve srovnání s únorem, kdy banky poskytly 7 092 hypoték, v březnu klesl jejich počet o 22,4 procenta. Objem hypoték se propadl o téměř 25,5 procenta, tedy o více než 4,7 miliardy korun.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex kontinuálně roste od ledna letošního roku. A to přesto, že Česká národní banka (ČNB) v březnu dvakrát snížila základní úrokovou sazbu z 2,25 procenta na jedno procento. V březnu ale růst oproti únoru zpomalil, průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta, uvedla společnost Fincentrum & Swiss Life Select.

Fincentrum Hypoindex březen 2020.
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Fincentrum Hypoindex březen 2020.

Průměrná výše hypotéky klesla ve srovnání s únorem o 103 409 korun a vrátila se na úroveň listopadu 2019. Rizika jsou za současné situace podle společnosti pro banky příliš velká, proto snižují limity LTV a půjčují klientům méně peněz v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti. Situace se zřejmě nezmění ani v dubnu, a to i přesto, že ČNB uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky.

Podle České bankovní asociace povede nynější stav na trhu hypoték k zostřenému boji o klienty, které se banky budou snažit získat nižší úrokovou sazbou. Několik bank už úrokové sazby snížilo. 

Velcí hráči ovšem vyčkávají. Očekávají totiž zhoršení svého úvěrového portfolia a zhoršenou situaci některých žadatelů o úvěr. To je bude nutit k tomu, aby zvedli svoje rizikové marže. A tím pádem i svoje úrokové sazby. Existuje přímá úměra mezi nezaměstnaností a kvalitou úvěrů. Čím větší nezaměstnanost, tím více úvěrů je po splatnosti. Dosud jsme byli ve splácení úvěrů velmi disciplinovaní a patřili jsme mezi šampióny Evropy. To budeme i nadále. Ale ke zvýšení počtu úvěrů v prodlení rozhodně dojde. Pomůže tady moratorium na odklady. Ale ani to nezachrání některé dlužníky od problémů se splácením, říká Vladimír Staňura, hlavního poradce České bankovní asociace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).