Hlavní navigace

Hypotéky jsou v Česku dražší než ve většině zemí EU, ukazuje srovnání

Sdílet

Jiří Hovorka

Průměrné úrokové sazby hypoték se v Evropě pohybují od 1,09 procenta v Dánsku a 1,56 procenta ve Francii, až po 3,44 procenta v Maďarsku a 4,4 procenta v Polsku. Česko je s průměrnou sazbou 2,2 procenta šestou nejdražší zemí. Vyplývá to z analýzy společnosti ChytryHonza.cz, která vychází z dat Eurostatu, Evropské centrální banky a Crédit Foncier.

Srovnání ale není úplně objektivní v tom smyslu, že například ve Francii je běžná doba fixace dvacet let, zatímco v ČR je to tři až deset let. Například v létě 2018 byla průměrná sazba ve Francie kolem 1,6 procenta na dvacet let, zatímco v Česku to bylo 2,5 procenta při kratší fixaci. Češi jsou tedy méně zadlužení, ale na splátkách zaplatí víc, uvedl ředitel ChytryHonza.cz Nicolas Eich.

Dodejme také, že v eurozóně stále drží Evropská centrální banka rekordně nízké sazby (klíčoví depozitní sazba je dokonce v záporu). Česká národní banka naproti tomu své základní úrokové sazby rychle zvyšuje, naposledy v září rostla klíčová dvoutýdenní repo sazba na 1,5 procenta.