Hlavní navigace

Hypotéku pořiďte nyní, sazby brzdí pokles

Jiří Hovorka

Vypadá to, že právě nyní nastává vhodný čas na konec spekulací na další pokles úrokových sazeb u hypoték. Alespoň to lze vyčíst z aktuálních čísel pravidelného monitoru Fincentrum Hypoindex. Ten totiž vypovídá o tom, že akce bank zabírají, zájem o hypotéky roste a spolu s ním se vytrácí dynamika poklesu úrokových sazeb u hypoték.

Srpnová čísla hovoří o tom, že meziročně poskytly banky o pětinu hypoték více, přepočteno na objem, pak růst dělá dokonce čtvrtinu (za celý rok přitom banky poskytly o cca 3/4 miliardy méně než za stejné období vloni). Sazby přitom od minulého měsíce poklesly už jen o 5 bazických bodů a průměrná sazba poskytnuté hypotéky se tak nyní pohybuje na úrovni 4,79 %.

Pokles Fincentrum Hypoindexu v srpnu zpomalil, přičemž byl tažen především poklesem pětiletých a tříletých fixací. Vyššímu poklesu zabránilo mírné převážení objemu ve prospěch dražších jednoletých a tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých fixací, říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Hypotéky s jednoletou fixací začaly po pěti měsících dokonce nepatrně růst (+0,03 p.b.). Naopak bez jakýchkoliv změn zůstaly úrokové  sazby hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Zdroj: Hypoindex.cz

Našli jste v článku chybu?