Hlavní navigace

Hrozí nám další zvýšení cen energií?

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 3. 2012

Podle dnešních Hospodářských novin uvažuje ministr financí Miroslav Kalousek nad zvýšením daně z elektřiny, plynu a částečně i uhlí a topných olejů. Státnímu rozpočtu by to mělo přinést za dva roky 6,2 miliard korun. Čtěte také: 10 nových úsporných opatření, kterými stát zalepí díry a na nás ušetří

U plynu by se zrušila výjimka, podle které platí velkoodběratelé daň ve výši 30,60 korun za megawatthodinu, ale domácnosti ne. Podle tiskového mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba se vše zatím připravuje a nejedná se o finální čísla.

Teplárny s návrhem souhlasí:   Současná situace je absurdní. Vždyť teplárny dodávají teplo právě domácnostem. Oproti lidem, kteří mají vlastní kotel, jsou tak ostatní znevýhodněni, řekl  Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení.

Společnost RWE se domnívá, že to výrazně zasáhne peněženky jednotlivých domácností: Pokud bude daň stejná jako u velkoodběru, zdražení bude v řádu stokorun ročně. Například majitel rodinného domu, který plynem topí a využívá ho i k vaření a ohřevu teplé vody, si ročně připlatí 600 až 700 korun, uvedl k tomuto návrhu Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).