Hlavní navigace

Hospodářská komora varuje před dopady zvýšení DPH

Jiří Hovorka

Proti sjednocení DPH na úrovni 20 % se ozvala také Hospodářská komora DPH. Toto značné zvýšení daňové zátěže považuje za krok, který může mít vážné ekonomické dopady nejen na podnikatelskou sféru. 

Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat, říká prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. A dodává: Takto radikální zvýšení daňové zátěže není z pohledu DPH nutné. Hospodářská komora ČR navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 %. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy. 

Očekávám, že realizace tohoto plánu vlády na zvýšení sazeb DPH bude mít mimořádně negativní dopady např. na stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch a ubytování nebo potravinářství,  zdůraznil  viceprezident a předseda Daňové skupiny Hospodářské komory ČR a zároveň předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.Našli jste v článku chybu?