Hlavní navigace

Hledáte dobrou investici? Zkuste jídlo a pití

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 10. 2012

Přemýšlíte do čeho investovat, ale nemáte nápad? Investovat do něčeho, po čem bude poptávka vždy, by zklamat nemělo. Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management uvádí, že například jeden z nejvýznamnějších investorů Warren Buffet investuje do firem, kterým rozumí a jejichž produkt se mění jen málo a málo podléhá zásadním inovacím. Největší investicí Berkshire Hathaway je společnost Coca Cola a mezi největší patří i firma Kraft Foods.

Podle Prandstettera mají společnosti ze sektoru potravin a nápojů, k nimž lze připojit i tabákové korporace, několik společných vlastností.Vyznačují se všeobecnou stabilitou. Stabilní bývá poptávka po jejich výrobcích, stabilní jsou tedy i tržby. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé jsou svým značkám relativně věrni a jíst a pít prostě musejí, jsou schopni bez velkých protivenství promítnout rostoucí ceny nakupovaných surovin do cen produktů a jsou schopni držet během času svoje marže a tedy i zisky, vysvětlil. 

Uvedl také, že bývají vysoce ziskové. Když se podíváme na ukazatele Coca Coly, zaznamenáme marže (vzhledem k tržbám) ve výši 70 % u přidané hodnoty nebo 25 % v případě provozního zisku. A co je ještě lepší než samotné marže, je fakt, že se jejich výše téměř nemění a v posledních deseti letech se pohybují obě čísla v koridoru kolem pěti procentních bodů, zdůraznil Prandstetter s tím, že plynule rostoucí dividendy navíc dávají tušit, že společnost nemusí provádět časté zásadní investice, a že tudíž riziko s těmito investicemi spojené zde chybí. 

A proč podle Prandstettera věnovat tomuto oboru pozornost právě nyní? Špatná ekonomická situace podle něj investory odrazuje od akciových investic, ty bezpečné jsou ale ztrátové. Je zde zřetelné riziko, že dříve či později se inflace a sazby budou zvyšovat, a proto již v předstihu budou středně a dlouhodobé úrokové nástroje ztrácet zřetelně na ceně. Proto si myslím, že doba dozrála na defenzivní akciovou investici, jejíž riziko by mělo být akceptovatelné i pro ty, kteří nejistotu nemají rádi. A tou jsou obecně dividendové akcie, avšak akcie potravinářského odvětví zvlášť, uzavřel. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).