Hledáte dobrou investici? Zkuste jídlo a pití

Přemýšlíte do čeho investovat, ale nemáte nápad? Investovat do něčeho, po čem bude poptávka vždy, by zklamat nemělo. Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management uvádí, že například jeden z nejvýznamnějších investorů Warren Buffet investuje do firem, kterým rozumí a jejichž produkt se mění jen málo a málo podléhá zásadním inovacím. Největší investicí Berkshire Hathaway je společnost Coca Cola a mezi největší patří i firma Kraft Foods.

Podle Prandstettera mají společnosti ze sektoru potravin a nápojů, k nimž lze připojit i tabákové korporace, několik společných vlastností.Vyznačují se všeobecnou stabilitou. Stabilní bývá poptávka po jejich výrobcích, stabilní jsou tedy i tržby. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé jsou svým značkám relativně věrni a jíst a pít prostě musejí, jsou schopni bez velkých protivenství promítnout rostoucí ceny nakupovaných surovin do cen produktů a jsou schopni držet během času svoje marže a tedy i zisky, vysvětlil. 

Uvedl také, že bývají vysoce ziskové. Když se podíváme na ukazatele Coca Coly, zaznamenáme marže (vzhledem k tržbám) ve výši 70 % u přidané hodnoty nebo 25 % v případě provozního zisku. A co je ještě lepší než samotné marže, je fakt, že se jejich výše téměř nemění a v posledních deseti letech se pohybují obě čísla v koridoru kolem pěti procentních bodů, zdůraznil Prandstetter s tím, že plynule rostoucí dividendy navíc dávají tušit, že společnost nemusí provádět časté zásadní investice, a že tudíž riziko s těmito investicemi spojené zde chybí. 

A proč podle Prandstettera věnovat tomuto oboru pozornost právě nyní? Špatná ekonomická situace podle něj investory odrazuje od akciových investic, ty bezpečné jsou ale ztrátové. Je zde zřetelné riziko, že dříve či později se inflace a sazby budou zvyšovat, a proto již v předstihu budou středně a dlouhodobé úrokové nástroje ztrácet zřetelně na ceně. Proto si myslím, že doba dozrála na defenzivní akciovou investici, jejíž riziko by mělo být akceptovatelné i pro ty, kteří nejistotu nemají rádi. A tou jsou obecně dividendové akcie, avšak akcie potravinářského odvětví zvlášť, uzavřel. 

Brusel chce po Česku další peníze Wizz Air zlevnil letenky, ale na palubu letadla nesmíte brát bez poplatku nic většího než kabelku        
Bahno
Bahno (neregistrovaný) ---.ubmi.feec.vutbr.cz
24. 10. 2012 14:20 Nový

ČSOB Potravin a nápojů 1

celé vlákno

Dobrý den,

myslíte si, že investice do ČSOB Potravin a nápojů 1 by byla rozumná? Poslední dobou se objevuje větší množství článků s vyjádřením představitelů banky o výhodnosti investice tímto směrem.

Co si o tom myslíte?

Mockrát děkuji a přeji příjemný zbytek dne.

petr.rozkosny aura:51

Re: ČSOB Potravin a nápojů 1

celé vlákno

Záleží na tom, co od té investice očekáváte. Jedná se o zajištěný fond s dobou trvání 5,5 let s maximálním možným výnosem 6,33 % p.a. Nějaký "neutrální scénář předpokládá zhodnocení 2,25 %. To Vám dají i na spořícím účtu.
Mrkněte na výkonnosti již splacených zajištěných fondů a sám si udělejte obrázek o tom, jestli má cenu do zajištěných fondů investovat, viz. http://www.csob.cz/cz/Fondy/Splacene-fondy/Stranky/default.aspx