Hlavní navigace

General Motors vyhlásil bankrot

Sdílet

Redakce 2. 6. 2009

Spojené státy americké zažívají třetí největší bankrot v historii a vůbec největší pád výrobního podniku. Americká automobilka General Motors totiž včera požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Jinými slovy, vyhlásila bankrot.

General Motors (GM) se dostal do problémů již loni na podzim a po nástupu finanční krize se dostavily problémy s nedostatkem kapitálu. Společnost musela přerušit výrobu a byla nucena i propouštět. Vláda USA poskytla společnosti 20 miliard dolarů a dala jí čas na předložení životaschopného plánu. Plán však nevyšel. Stát tak napumpuje do firmy dalších 30 miliard dolarů a za „odměnu“ získá zhruba 60procentní podíl. Od kanadské vlády (GM působí i v Kanadě) dostane automobilka 9,5 miliardy dolarů, která tak získá asi 12procentní podíl. Bankrot největší americké automobilky by neměl podle analytiků ohrozit či jinak ovlivnit finanční trhy, protože byl již delší dobu očekáván.

S problémy se potýkají i evropské divize GM. Německý Opel získá po dohodě s německou vládou kanadsko-rakouský výrobce dílů Magna. Saab, který na začátku roku požádal o ochranu před věřiteli, zatím investora hledá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).