Finský experiment s nepodmíněným příjmem končí neslavně. Země od loňského ledna vyplácí 560 eur dvěma tisícům vybraným nezaměstnaným lidem, aniž by za to po nich něco chtěla.
Zkušební provoz měl prověřit, zda takoví lidé budou ochotni přijímat i hůře placené práce a třeba i jen na částečný úvazek. Otestovat se mělo také to, zda ve finále ušetří i státní pokladna, když vyplácení takové dávky je spojené s minimální administrativou. Finský experiment navíc svět sledoval se zaujetím, protože šlo o první experiment s garantovaným příjmem, který je podporovaný národní vládou.
Nyní ale finská vláda bez ohlášení důvodu vyhlásila projektu stopku. Nechá ho doběhnout do konce roku 2018, dál už ale experiment podporovat nebude. Podle expertů je to škoda, protože data za dva roky nebudou stačit jako průkazný materiál k tomu, aby se určilo zda nepodmíněný příjem může být užitečný. Někteří si od něj dokonce slibují budoucí sociální revoluci, která bude třeba, až lidi z pracovního trhu vystrnadí roboti.
Finská vláda se nyní vydává opačným směrem, když chystá legislativu, která by naopak nezaměstnaným nařizovala nové povinnosti, pokud chtějí podporu v nezaměstnanosti. Podle ní by tito lidé museli nově strávit 18 hodin během tří měsíců v práci nebo na rekvalifikačních kurzech, informuje o tom britský The Guardian.