Hlavní navigace

"Euro ještě ne," radí centrální banka i ministerstvo financí

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 12. 2010

Česká národní banka spolu s ministerstvem financí společně doporučily zatím datum přijetí eura nestanovovat. Přiklánějí se tak spíše k alternativě se příští rok neucházet o vstup do kurzového mechanismu ERM II, kde musí země před přijetím eura udržovat kurz národní měny ve stanoveném fluktuačním pásmu. 

Negativní doporučení vládě, která ho přijala na včerejším zasedání, vychází z analýzy „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. 

ČR od přijetí „Strategie přistoupení České republiky k eurozóně“ postupně snižovala svůj odstup od průměrné ekonomické úrovně eurozóny a vykazuje rovněž některé prvky sladěnosti s eurozónou v průběhu hospodářského cyklu. V posledních dvou letech byl však vývoj výrazně ovlivněn dopady světové finanční a hospodářské krize. V důsledku toho došlo v ČR  i eurozóně k ekonomické recesi a výraznému zhoršení stavu veřejných financí, uvádí zpráva centrální banky a ministerstva s tím, že ve světle domácího vývoje se nyní nejeví situace pro budoucí přijetí eura jako příznivá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).