Hlavní navigace

Eura na dovolenou ještě nekupujte, koruna bude nadále posilovat

Sdílet

Jiří Hovorka 26. 4. 2010

Koruna od začátku roku plynule vůči euru posiluje. Zatímco do roku 2010 vstupovala nad hranicí 26 Kč/Eur, nyní se pohybuje v rozmezí 25,20 až 25,50. A celkový ekonomický vývoj nevypovídá nic o tom, že by česká měna měla nějak výrazně a dlouhodobě oslabovat. Ze strany reálné ekonomiky nevidíme důvody k setrvalejšímu oslabení nad úroveň 25,50. Investoři se dokonce již naučili rozlišovat mezi ČR (ačkoliv mimo EMU, tak v relativně OK stavu) a jinými zeměmi (ač v EMU, tak v horším stavu) a ani českou korunu tolik netrestají při evropských problémech, říká analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Podle jeho dalších slov nalezneme cenu koruny vůči euru na konci roku kolem hranice 24,50 Kč. Posilování nebude jednosměrný proces – ekonomické oživování je křehké, budou zde vyvstávat další problémy (fiskál) a proces posilování k hodnotě kolem 24,5 ke konci roku bude přerušován epizodami oslabení. Nad tím vším bude bdít ČNB a případné excesy tlumit, upřesňuje Lobotka.

Chystáte-li se tedy v průběhu roku na „evropskou“ dovolenou, pak s nákupem eura podle předpovědi České spořitelny nemusíte nikterak pospíchat.

predikce Eur/CZK CS

Zdroj: Česká spořitelna

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).