Hlavní navigace

Energetičtí šmejdi znovu útočí, lžou o cenových stropech a nutí k podpisu smlouvy

Sdílet

Energie Autor: Depositphotos

Energetičtí šmejdi začali znovu útočit na odběratele elektřiny a plynu, aby je donutili podepsat nevýhodné smlouvy na odběr energií pod záminkou, že podepisují dokument, který jim zaručí vládní cenový strop. Na tyto nové praktiky upozornila 14. února 2023 společnost ČEZ.

Podomní obchodníci často své oběti zastrašují, že jim jejich dodavatel odpojí dodávky energií, pokud smlouvu nepodepíšou. Často se vydávají za zaměstnance ČEZ nebo za státní úředníky.

Zákazníci nás v těchto týdnech upozorňují na zvýšenou aktivitu podomních podvodníků s energiemi, od kterých byl v poslední době spíš klid. Teď si ale bohužel našli nové triky a zneužívají vládních stropů, aby donutili zejména seniory a další zranitelné zákazníky k podpisu smluv, říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Nejtypičtějším znakem podvodníků s energiemi je snaha zákazníka přimět co nejrychleji k podpisu smlouvy, aniž by si ji měl čas pořádně přečíst. Řádný obchodník, jehož nabídka je skutečně výhodná, nechá zákazníkovi dostatek času na její prostudování.

Cenové stropy začaly platit v lednu 2023. Nárok na ně má automaticky každý zákazník všech dodavatelů energií na území ČR, jsou nastaveny maximální cenu za 1 kWh silové elektřiny na 6,05 Kč s DPH a cenu za 1 kWh plynu na 3,025 Kč s DPH.

K tomu, abyste za energie zaplatili pouze tyto ceny, není zapotřebí dělat vůbec nic, dodavatelé si fakturaci sami nastaví podle těchto cenových hladin. Je to jejich povinnost.

„Energošmejdi“ však důvěřivým lidem tvrdí, že bez podpisu nabízených dokumentů tuto státní podporu nezískají. Ve skutečnosti lidem předloží smlouvu s novým dodavatelem, která pro zákazníka nemusí být výhodná. ČEZ upozorňuje, že by si lidé měli dávat pozor zejména na podomní prodejce. Ve skutečnosti totiž dodavatelské firmy nenabízejí žádné dokumenty k podpisu prostřednictví podomních obchodníků.

Na podvodná jednání také nedávno upozornil Energetický regulační úřad (ERÚ). Lidé si na úřadu stěžují na výhrůžky jejich dodavatelů, kteří oznamují, že zákazníkům odpojí dodávky energií už po první nezaplacené záloze. Takové jednání by však bylo nezákonné, protože k opojení je možné přikročit až po minimálně dvou nezaplacených zálohách a prokazatelně zaslaných upomínkách. Odpojit od odběru může pouze distributor energií, nikoli sám dodavatel. Distributor tak může učinit až po odůvodněné žádosti dodavatele.

Odpojíme vás, vyhrožují někteří dodavatelé plynu a elektřiny po první nezaplacené záloze Přečtěte si také:

Odpojíme vás, vyhrožují někteří dodavatelé plynu a elektřiny po první nezaplacené záloze

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).