Hlavní navigace

Elektromobily budou více konkurovat běžným vozům

Jiří Hovorka

Elektromobily by se již v blízké budoucnosti měli stát dostupnější alternativou klasickým vozům se zážehovými a spalovacími motory. Výrobci automobilů se začínají soustředit na výrobu elektromobilů. Cílem nemá být pouze úzká skupina zákazníků, nýbrž celý trh, uvádí analytici společnosti Cyrrus. Již koncem tohoto roku by měl s novým modelem elektromobilu iOn přijít Peugeot, v letech 2011 až 2012 pak plánují automobilky Nissan a Renault společně představit další 4 modely.

Největší problém elektromobilů je v tom, že neexistuje dostatečná síť dobíjecích stanic. V Česku je zatím otevřena jen jedna v Brně, provozuje jí společnost E.ON. Výrobce elektromobilů aliance Renault-Nissan však odhaduje, že počet stanic v Evropě výrazně poroste. V roce 2011 bude v Evropě adaptérem pro nabíjení elektromobilů vybaveno více než 19 tisíc domácností a do roku 2015 toto číslo dosáhne k 350 tisícům. Rychlonabíjecích stanic (doba nabití cca 30minut) by mohlo být v Evropě podle aktuálních odhadů do roku 2015 přes 15 tisíc, rozvádí zmíněné záměry zpráva společnosti Cyrrus. V Česku plánuje nové stanice pro dobíjení elektromobilů také společnost ČEZ.

Vedle ekologického hlediska je velkým kladem elektromobilů jejich úspornost. Na provozu elektromobilu se dá ušetřit až 50 % v porovnání s automobily na fosilní paliva, uvádí dále zpráva. Běžná dojezdová vzdálenost elektromobilů se pohybuje kolem 100 km ve městě a 200 km mimo, prodávají se však také modely schopné na jedno dobití ujet i 500 km.Našli jste v článku chybu?