Hlavní navigace

Důvěra v ČNB se vrátila na úroveň před zahájením intervencí

Jiří Hovorka

České národní bance důvěřují tři Češi ze čtyř. Důvěra v centrální banku se tak vrátila na úroveň před zahájením devizových intervencí v listopadu 2013.

Bance nyní věří 74 procent Čechů, po zavedení kurzového závazku spadla důvěra lidí v ČNB na 50 procent. Výsledky průzkumu agentury STEM, kterého se na začátku února zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let, cituje agentura ČTK.

Průzkum rovněž zjišťoval, na co kladou lidé při hodnocení ČNB důraz. Pro třetinu dotázaných je prioritní udržování cenové stability. Sedmadvacet procent dotázaných hodnotilo ČNB podle kurzu koruny a čtvrtina podle dozoru ČNB nad stabilitou bank. Třináct procent občanů považuje za nejdůležitější vydávání peněz a řízení peněžního oběhu a u pěti procent jsou při hodnocení ČNB nejdůležitější podmínky pro poskytování hypoték.

S tím, jak se ČNB stará o cenovou stabilitu, což je její hlavní úkol, bylo spokojeno 79 procent dotázaných. Tři pětiny lidí by podle vlastního vyjádření ale stály o více informací na téma úkolů, plánů a prognóz ČNB.

Našli jste v článku chybu?