Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku mírně vzrostla

Sdílet

Lenka Kašparová 25. 5. 2020

Důvěra v ekonomiku se v květnu po historickém propadu v předchozích dvou měsících mírně zvýšila, stále ale zůstává pod dlouhodobým průměrem. Souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 75,1. Indikátor důvěry podnikatelů klesl o 2,2 bodu na 71,6, zatímco indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 11,8 bodu na hodnotu 91,9. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podnikatelé stále čelí obrovskému poklesu poptávky. Ve srovnání s minulým měsícem se však snížil podíl těch, kteří očekávají zhoršení v nadcházejících třech měsících, sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle Jiřího Obsta se naopak spotřebitelé oproti předchozím měsícům měně obávají, že přijdou o práci a jejich finanční situace se během následujících dvanácti měsíců podstatně zhorší. Bojí se však zdražování.

Důležitější v tomto ohledu bude vývoj indikátorů důvěry v následujících měsících, kdy ekonomika již nebude ovlivňována restrikcemi proti šíření Covid-19. Pokud indikátory nezaznamenají rychlý růst, bude to naznačovat, že se patrně nenaplní scénář ve tvaru V, tj. rychlý propad následován rychlým oživeném, a ekonomika se bude zotavovat spíše pomaleji. To se v tuto chvíli jeví jako pravděpodobnější scénář, komentoval vývoj důvěry v ekonomiku Jakub SeidlerING Bank N.V.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).