Hlavní navigace

Důchodový účet skončil ve výrazném přebytku. Podle Maláčové je systém stabilní

7. 2. 2019

Sdílet

Takzvaný důchodový účet loni skončil ve výrazném přebytku. Na důchody stát loni vydal 423,5 miliardy korun, inkaso pojistného na důchodové pojištění činilo za loňský rok téměř 445,5 miliardy korun. Virtuální důchodový účet tak skončil 22 miliard korun v plusu. Údaje zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení.

V roce 2017 byl důchodový účet v plusu poprvé od roku 2008. Loni to bylo 0,9 miliardy v plusu. V roce 2016 byla důchodová bilance v minusu přes 16 miliard, o rok dříve o 33,5 miliardy a v letech 2012 a 2013 se deficit blížil 50 miliardám. Peníze na důchody jsou vypláceny ze státního rozpočtu.

Příjmy z pojistného na nemocenské pojištění činily za loňský rok takřka 35 miliard. Na dávkách nemocenského pojištění bylo vyplaceno bezmála 34 miliard. Celkově tak loni bylo na pojistném na sociální zabezpečení vybráno 480,1 miliardy korun, naproti tomu na důchodech a dávkách nemocenského pojištění bylo vyplaceno 457,5 miliardy.

Tyto údaje ukazují, že rozpočty systémů sociálního zabezpečení jsou stabilní, a proto není třeba se obávat černých scénářů, jak se je někteří snaží malovat. Samozřejmě musíme pracovat na dlouhodobé udržitelnosti těchto výsledků. Například v oblasti penzí jsem nedávno ustavila Komisi pro spravedlivé důchody, která má jako jeden z hlavních úkolů navrhnout takové kroky, které systém stabilizují v dlouhodobém horizontu, říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Za uplynulých deset let se důchodový účet navzdory přebytku z posledních dvou let nachází ve schodku zhruba 212 miliard korun. To příliš nenasvědčuje tomu, co tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, a sice že takzvaný důchodový účet je stabilizovaný. V posledních dvou letech se totiž ekonomice nadmíru dobře dařilo. Loni vykázala historicky rekordní míru zaměstnanosti, mzdy loni během prvního až třetího čtvrtletí rostly v nominálním vyjádření meziročně nejsvižněji od roku 2001, dařilo se firmám i podnikatelům. To všechno se výjimečně příznivě promítá na příjmové straně takzvaného důchodového účtu, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND. 

Kladná bilance důchodového účtu není do budoucna udržitelná, protože česká populace bude výrazně stárnout. Podle prognózy ministerstva práceby měl schodek důchodového systému postupně růst. A pokud v něm nedojde k výrazným změnám, dosáhne vrcholu kolem roku 2056. Tehdy by měl vystoupat na 3,6 procenta hrubého domácího produktu. Podle současné hodnoty HDP je to zhruba 200 miliard korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 2. 2019 14:45

    Victor (neregistrovaný)

    Tak potom mi není jasné proč v roce 1990 byl důchod k průměrné mzdě 55% a nyní i po zvýšení o cca 900 Kč činí ono procento k průměrné mzdě 40%.Důchody tudíž klesají.Hlavně,že se píše jak se u nás důchodci nemají dobře.To jsou nervy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).