Hlavní navigace

Názor k aktualitě Důchodců přibývá. Je jich meziročně o 54 tisíc více od Jan M. Holík - Tato informace je velice důležitá, zvlášť pro dnešní...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 2. 2012 15:48

  Jan M. Holík

  Tato informace je velice důležitá, zvlášť pro dnešní mladou generaci. Protože si lidé uvědomí, že je již velice blízko doba, kdy žádné sociální dávky a důchody nebudou.

  Současný systém sociálního zabezpečení je totiž největší Ponziho schéma (v čechách "letadlo") jaké kdy bylo vytvořeno. Používají ho vlády v podstatě po celém světě bez ohledu na politickou orientaci - jedinou výjimku tvoří státy s velkým nerostným bohatstvím jako je například Kuwait.

  Systém funguje tak, že předpokládá neustálý růst a zvětšování populace. Jedni do něj vkládají a druzí z něj berou. Problém ovšem nastane v situaci, kdy je méně těch, kteří do systému vkládají než těch, kteří z něj chtějí brát - pak se systém sesype.

  Existuje několik důvodů proč systém sociálního zabezpečení zanedlouho přestane zcela fungovat a paradoxně je za ním vyšší civilizovanost.
  1) Díky široce dostupnému plánování rodičovství se rodí méně dětí a lidé chtějí děti později.
  2) Do produktivního věku nastupují lidé později, mnohem více a déle dnes lidé studují než například před 100 lety.
  3) Zvýšila se úroveň zdravotní péče, takže lidé, kteří by dříve už nebyli dnes mohou žít prakticky normální délku života a potřebují po celou dobu zvýšenou zdravotní péči a sociální podporu.

  Je to celosvětový globálním problém a nemyslím si, že za to můžeme vinit někoho konkrétního. Otázka není: "Kdo za to může?". Otázka z ní: "Co s tím uděláme a jak to zvládneme?".

  Osobně si myslím, že to lidstvo zvládne dobře, tak jako zvládlo zatím naprosto všechno. Bude to chtít úsilí, práci a vytrvalost, ale zvládneme to.

  Především nám hraje do karet věda a vzdělání. Ve středověku pracovalo v zemědělství a těžké manuální práci okolo 95% všech obyvatel. Také běžná pracovní doba byla ještě před 100 lety zhruba 324 hodin měsíčně.
  Dnes v zemědělství a těžké manuální práci pracuje minoritní podíl obyvatel a běžná pracovní doba je zhruba 169 hodin měsíčně.
  Přes to si žijeme mnohem lépe než lidé ve středověku a nikdo zde hladem neumírá.

  Každopádně bychom měli být připraveni na změny a měli bychom s nimi počítat. Dnešní mladá generace by tedy měla žít, respektive musí žít tak, aby s důchodem od státu nepočítala, protože žádný nebude.

  Pokud se na to člověk nepřipraví, může to pro něj být velice krušné. Říkal jsem sice, že věřím, že lidstvo to zvládne dobře. Ovšem než dojde k potřebným změnám a vývoji, tak to nebude hned. A pro někoho, kdo hraje podle starých pravidel, které už ale neplatí, tak to opravdu může být těžké.

  Proto je důležité, aby se mladá generace neustále a sama vzdělávala, učila se nové věci a vytvářela si hodnoty na stáří. Kromě docházení do práce je důležité ještě i vytvářet dál něco hodnotného. Co to má být, záleží na každém podle toho, co jej baví a je mu blízké...

  Je ale potřeba něco dělat, protože pokud mladá generace to, co vytvoří také utratí, už nic dalšího nedostane.

  A že je to nespravedlivé? Ano, s tím souhlasím, je to nespravedlivé! Ale nic v životě není spravedlivé. Kdyby byl život spravedlivý, narodil bych se se vzhledem jako má Brad Pitt a životní moudrostí Platóna. Což se nestalo.

  Buď můžu sedět a nadávat na tu nespravedlnost nebo vstát a něco s tím udělat. Myslím si, že je lepší s tím něco udělat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).