Hlavní navigace

Důchodci mají nárok na očkování proti chřipce zdarma

Jiří Hovorka

Pomalu se blíží chřipková sezona, proto není od věci připomenout si, kdo má nárok na bezplatné očkování. Odpovídá mluvčí VZP Jiří Rod.

Očkování proti sezónní chřipce v sezóně 2010–2011 je z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno osobám nad 65 let věku, dále pacientům, kteří trpí závažným farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem, pacientům po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk a osobám umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Pokud se pro očkování rozhodnou, bude pojišťovnou hrazena vakcína (podle novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění platné od 1. ledna 2010) i její aplikace.

Očkovací látku pacient dostane přímo u lékaře, který ji bude aplikovat (nelze ji předepisovat na recept, aby si ji pacient vyzvedl v lékárně). Lékař vykáže pojišťovně vakcínu k úhradě jako tzv. zvlášť účtovaný léčivý přípravek (ZULP). Protože chřipkové vakcíny jsou hrazeny do výše nejméně ekonomicky nákladné vakcíny dle platného číselníku, může se stát, že pacient bude za vakcínu u lékaře doplácet. Existuje však pojišťovnou plně hrazená vakcína proti sezónní chřipce – Fluarix, kde je s výrobcem dohodnuta nejvyšší cena 133 Kč. Tuto vakcínu dostane pacient bezplatně, a protože i aplikaci hradí pojišťovna, za celé očkování sám nic nehradí.

Našli jste v článku chybu?