Hlavní navigace

Družstevní záložny získají bankovní licenci snáze

Jiří Hovorka

Jednodušší cestu, jak získat bankovní licenci, budou už v blízké budoucnosti mít kampeličky. Nová pravidla přinese vládní novela o zpřísnění regulace finančního trhu, která dnes prošla Senátem. Ta mj. říká, že spořitelní a úvěrová družstva budou moci požádat o bankovní licenci, která by jim umožnila podnikat jako ostatním bankám. I nadále bude k získání licence potřebná přeměna na akciovou společnost, návrh na zápis změny formy kampeliček na akciovou společnost bude ale podle úpravy možný až poté, co Česká národní banka udělí licenci i souhlas se změnou.

Novela, která už čeká jen na podpis Prezidenta, implementuje do českého práva evropskou směrnici. Dále novela řeší třeba odměny bankovních manažerů. Banky, spořitelní a úvěrová družstva a obchodníci s cennými papíry budou muset vytvořit takzvaný výbor pro odměňování. Ten stanoví pravidla pro přidělení odměn, která se budou vztahovat na osoby ovlivňující rizikový profil finanční instituce.

Informace z jednotlivých výborů bude shromažďovat centrální banka. Tyto informace mají sloužit ke srovnání systémů odměňování a postupů jednotlivých bank a mají se týkat manažerů bank, kteří pobírají nejméně milion eur (zhruba 25 milionů korun). Informace by měly obsahovat údaje o hlavních složkách mezd, prémií, dalších odměn a penzijních výhod.

Našli jste v článku chybu?