Hlavní navigace

Drahé europlatby jsou pro Čechy minulostí, přišla nová konkurence

Dalibor Z. Chvátal

Poslat peníze v eurech do zemí Evropské unie zamenalo smířit se s vysokým bankovním poplatkem ve výši od 150 do 250 Kč. A přijmout eura podobným způsobem přišlo na minimálně 100–200 Kč, pouze Citibank Europe a HSBC Bank od počátku neúčují příchozí platby ze zahraničí.

Že však ceny za zahraniční platby nemusejí být přemrštěné a je zde prostor pro snížení poplatků ukázala finanční skupina Fio. Její Fio, družstevní záložna od 6. srpna 2009 oficiálně spustila službu europlatby. Za přijatou platbu v eurech požaduje 1 euro a odchozí stojí 2 eura. Uvádí to ve své tiskové zprávě.

Fio využívá pro zahraniční platby evropský systém vypořádání plateb TARGET2 (Trans European Automated Real TimeGross Settlement Express Transfer). Ten umožňuje v reálném čase platbu odeslat i přijmout. Server Měšec.cz, který se podílel na testování této služby, zjistil, že doba připsání platby nepřekročila 2 dny a při použití prioritní platby obdržela protistrana finanční prostředky během několika málo hodin. Výhodou poslání plateb přes systém TARGET2 je rovněž absence sankčních poplatků od korespondenčních bank při chybném zadání platby, což opět potvrdil test serveru Měšec.cz

Fio záložna v minulosti platby v eurech prováděla prostřednictvím korespondenční banky a musela přeúčtovávat náklady s tím spojené. Novou službou europlateb tak doplnila stávající bezplatné tuzemské platby a bezplatné platby na Slovensko, které nabízí od začátku roku 2008.

Jednoduchý zahraniční platební styk v České republice dlouho chyběl. Ušetřit za draze zpoplatněné europlatby je možné pouze otevřením bankovního účtu v zahraničí. Nejsnazší cestou je otevření eurového účtu na Slovensku a oblíbené jsou německé nebo rakouské banky v pohraničí. Ale ne každý má chuť podniknout tuto cestu vzhledem k administrativě při otevření zahraničního účtu a dalších nákladů s tím spojených.

Našli jste v článku chybu?