Hlavní navigace

DPH, kterou podnikatelé zaplatili v EU, si mohou nechat vrátit. Komu se to vyplatí?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 9. 2015

Blíží se termín pro podání žádosti o vrácení DPH zaplacené v členských státech EU. Daň z přidané hodnoty, kterou čeští podnikatelé uhradili na území EU, totiž mohou získat zpět.  Požádat o vrácení DPH je ale nutné do 30. září. Podání žádosti a odeslání do zahraničí je ale podmíněno registrací v elektronickém systému a to může zabrat i několik dní.

Vrácení DPH ze zahraničí se vyplatí především podnikatelům a firmám se zaměstnanci, kteří hojně cestují do zemí Evropské unie, aktivně zde obchodují bez zázemí mateřské provozovny a využívají hotelových služeb. Nezanedbatelné částky tvoří DPH například při účasti firem na zahraničních veletrzích. Dopravcům zase zvyšuje náklady při nákupu pohonných hmot, vyjmenovala Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Daň z přidané hodnoty, kterou zaplatíte v jiném členském státě není českou daní, a nemůžete ji tudíž uplatnit v českém přiznání k DPH. O vrácení musíte požádat konkrétní stát, kde byla daň zaplacena.

Žádost se podává jedenkrát za rok do 30. září následujícího roku. Lze ji také podat v průběhu roku po čtvrtletích, pokud je částka nárokované daně vyšší než 400 EUR nebo ekvivalent v příslušné národní měně. Minimální částka DPH pro roční žádost je jen 50 EUR či odpovídající měnový ekvivalent. Menší firmy a podnikatelé o možnosti vrácení všeobecně moc nevědí, a pokud platili výdaje v jiné zemi včetně DPH a nepožádají o vrácení, připravují se tím o nemalé peníze, zdůraznila Štarmanová.

DPH je v sousedních státech stanovena podobně jako u nás. Základní sazba DPH v Německu činí 19% a v Rakousku 20 %. Nejvyšší DPH je v Evropské unii v Maďarsku – 27 % a v Dánsku, Švédsku a Chorvatsku – shodně 25 %.

Žádost se podává výhradně elektronicky přes portál Finanční správy. Před podáním žádosti je nutné se do elektronického systému vracení DPH registrovat. Registrace nějakou dobu trvá, proto je dobré tak učinit v dostatečném předstihu, varuje Štarmanová s tím,že po registraci je umožněn přístup k podání žádosti. O vyřízení žádosti pak rozhoduje příslušný stát přibližně za tři měsíce. Měli byste proto podat tolik žádostí s přiloženými doklady a vyčísleným DPH, z kolika zemí máte účty. Následně obdržíte vyrozumění v jazyce příslušného státu, zda jste podmínky pro vrácení splnili.

Vrácená DPH je v měně příslušné země.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).