Hlavní navigace

DPH by v budoucnu mohla mít i nadále dvě sazby

Gabriela Hájková

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil možnost existence snížené sazby DPH pro léky, knihy a noviny. Ale jen v případě, pokud by se v budoucnu základní sazba daně zvýšila například na 19 %. Tento plán ale podmiňuje shodou vládní koalice. Původní plány mají v příštím roce sjednotit obě sazby daně na 17,5 %.

Ministr tak reagoval o víkendu v pořadu Partie televize Prima na návrh ČSSD, která je pro zachování 10% sazby DPH pro knihy, tiskoviny, potřeby pro nevidomé, neslyšící a pro zdravotní a sociální péči o děti, seniory a zdravotně postižené.

Kdybychom se dokázali shodnout v koalici, a já tu diskusi otevřu ne pro rok 2012, ale pro roky příští, že ta sazba nebude 17,5 %, ale že bude 19 % například, tak si snadno umím představit, že knihy, léky a noviny by byly v nižší sazbě, řekl v pořadu Kalousek. Nespecifikoval ale přesně, zda by byla snížená sazba opravdu 10%. 

Proti 19% sazbě DPH se ale postavila strana Věcí veřejných, která by ráda rozdělila sazby DPH na 14 a 20 %.

Ačkoli chce ČSSD zachovat sníženou sazbu DPH, doplnilo by schodek rozpočtu zavedením progrese u daně z příjmů. Kalousek naproti tomu nechce zvyšovat zdanění lidské práce. Upozornil na to, že sociální a zdravotní pojištění představuje 45 % daňových odvodů.

Našli jste v článku chybu?