Hlavní navigace

Dostat peníze do daňového ráje bude nákladnější

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 11. 2012

Kromě zvýšení DPH na 15 a 21 % poslanecká sněmovna schválila také zvýšení srážkové daně na příjmy zahraničních daňových rezidentů. V současnosti se na ně uplatňuje srážková daň ve výši 15 %. Příští rok tato daň vzroste na 35 %. Cílem je zastavit únik prostředků do daňových rájů. Za nezdaněný převod peněz, například na účet na populárních Seychelách při platbě za těžko prokazatelné služby, se bude místo dosavadní srážkové daně ve výši 15 % od počátku příštího roku platit 35 %, uvádí zpráva Nové společnosti.

Daňový ráj však lze mít i v USA. Čtěte více: Jak „odklánět“ peníze?

Podle Aleše Franka z Nové společnosti se opatření dotkne jen menších firem. Větší mají páky, jak to obejít. Zaměstnávají například poradenské firmy, které vytvářejí velmi promyšlená daňová schémata. Pak je prokazování trestného činu velmi složité. Lepší je důslednější vyšetřování a odkrývání, u koho peníze končí, uvedl s tím, že srážková daň se týká příjmů z podílů na zisku, úroků, licenčních poplatků, příjmů ze služeb a příjmů z nezávislé činnosti. Pokud v Česku někdo kupříkladu objedná poradce z Britských Panenských ostrovů, zaplatí daň osoba, která jej objednává, nikoli poradce. Za služby objednané u nás se srážková daň neplatí, dodal. 

Podle Franka se toto opatření dotkne jen toho, kdo se k příjmům v daňovém ráji přiznává už za současných podmínek. Větší firmy totiž využívají složitých metod nebo mají sídla rovnou v zemích, kde není srážková daň zavedena vůbec. To platí například pro Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).