Hlavní navigace

Domácnosti jsou na tom stále hůře, řada lidí si už nemůže dovolit ani lepší jídlo

Sdílet

Arsen Lazarevič 27. 6. 2013

Příjmy tuzemských domácnosti podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) již podruhé za sebou klesly. Pro téměř čtvrtinu lidí začíná být problémem placení poplatků za bydlení, značná část lidí si také nemůže dovolit dovolenou, či lepší jídlo. Na druhé straně však klesl počet lidí, kteří se nacházejí v absolutní chudobě. Důvodem, proč jsou na tom domácnosti hůře, jsou klesající příjmy. V prvním čtvrtletí letošního roku například došlo k poklesu nominálních mezd, což se nikdy v historii ČR nestalo.

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, jsou důležité ceny energie: Ceny energií v recesi nejdou dolů. Spotřeba domácností proto tolik neroste. Nedostáváme pozitivní impuls ze strany nákladů, neklesají ceny elektřiny. Musíme se rozhodnout, jestli se podíváme na energetiku – jak je možné, že v recesi nepadají ceny elektřiny – nebo budou muset klesat platy.. K tématu čtěte: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 6. 2013 10:07

    Osobička (neregistrovaný) ---.brezova.cz

    Mě docela překvapuje, že článek vyznívá tak poctivě. Že by se s tím lhaním všude začali zlepšovat? Jaktože tu není "až 0,5% domácností musí šetřit na jídle" nebo "hrůza, každý 2999.občan je chudý". Že by najednou psali pravdu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).