Českým domácnostem klesl příjem i kupní síla

Průměrná česká domácnost v prvních třech čtvrtletích loňského roku hospodařila s částkou 28 036. To představuje meziroční pokles o 365 Kč. Pokud navíc započteme inflaci, činí reálný pokles dokonce 402 Kč měsíčně. Na jednoho člena domácnosti připadala průměrná částka 12 423 Kč. Vyplývá to z analýzy příjmů domácností vytvořené pro potřeby vlády.

Průměrná mzda za stejné období činila 24 622 Kč. Ceny však rostly o 1,5 %, a tak reálná mzda poklesla o 0,8 %.

Bitcoin znovu výrazně zdražuje. Má ale nějakou skutečnou hodnotu? Lidé jsou spokojenější se službami e-shopů než kamenných obchodů        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz
11. 2. 2014 15:08 Nový

tyhle statistiky jsou totalne nesmysl

celé vlákno

odtrzeny od reality. tuny lidi delaji tak, ze neco oficialne berou a zbytek dostavaji bokem na ruku, plno lidi dela na cerno, plno lidi ma tuzery, plno lidi oficialne jako OSVC vydelava po uplatneni pausalu prd atd atd. Kdyby jak pisete prumerna rodina hospodarila s 28 tis. Kc tak by pulka lidi zrala travu hlady. Tohle jsou jen oficialni cisla na papire kolik lide priznaji, jakoze berou, ve skutecnosti ma prumerna rodina daleko vice, rekl bych kolem 40-50 tisic mesicne, samozrejme matka samozivitelka ma prd, 2 dospeli pracujici zase vice atd.

Andrej Babiš aura:10
12. 2. 2014 16:45 Nový

Re: tyhle statistiky jsou totalne nesmysl

celé vlákno

Je otázkou, koho počítají do rodiny (možná tam počítají i osamělé důchodce, což by částku výrazně snižovalo). Správně by tam podle mě měli počítat jen rodiče s dětmi, případně ještě možná jednoho rodiče s dítětem/dětmi.
Jinak jde o domácnost a ne o rodinu.

Průměrná rodina ale určitě nemá 40-50 tis. Tolik má tak možná průměrná pražská rodina ve které oba pracují na plný úvazek.

Jinak souhlasím - skutečné příjmy jsou určitě vyšší než příjmy vykázané, rozdíl ale určitě není zásadní (tipoval bych, že se liší tak o 10%).