Hlavní navigace

Dolar za 19 korun, ropa za 90 dolarů a pohonné hmoty skokově rostou

Jiří Hovorka

Pokračující oslabování koruny a výrazně dražší cena ropy mají v tomto týdnu vystřelit ceny pohonných hmot až o 1,50 Kč vzhůru. Ke zdražování ale došlo již v průběhu minulého týdne. Benzín zdražil o 21 haléřů a nyní tak jeho průměrná cena dosahuje 31,59 koruny. Cena nafty vzrostla o 24 haléřů na 30,86 koruny. Vyplývá to z nejnovějších údajů společnosti CCS. V uplynulém týdnu ceny vzrostly hlavně kvůli oslabujícímu kurzu koruny k dolaru, říká analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin. Tradičně proti tomuto vývoji šla cena za LPG, která klesla o 11 haléřů na průměrných 14,89 korun za litr.

Avizovaný nárůst v tomto týdnu bude zapříčiněn rostoucími velkoobchodními cenami, za které nakupují obchodníci nebo samotné čerpací stanice. Ceny benzínu a nafty se u společnosti Čepro, jednoho z největších tuzemských velkoobchodníků s pohonnými hmotami, zvýšily k pondělí o korunu. Nové dodávky pohonných hmot tak na čerpací stanice míří s přirážkou 1,20 koruny (včetně započtené DPH), upřesňuje Roškanin. Velkoobchodní ceny však začaly růst už před týdnem, kdy se zvýšily zhruba o 40 haléřů, což už se právě zčásti promítlo do cen pohonných hmot na pumpách v uplynulém týdnu. Na méně frekventovaných čerpacích stanicích se ale zdražení může promítnou v plné síle až nyní a pohonné hmoty tak na nich můžou zdražit až o 1,70 koruny, říká dále Roškanin.

Za rostoucími velkoobchodními cenami jsou známé důvody – dražší ropa a slabá koruna. V letošním roce se přitom cena ropy pohybovala trvale i v době motoristické sezóny v pásmu 70–88 dolarů za barel. Růst cen ropy pohání příznivá data ze Spojených států, tak i z asijských ekonomik. Špatně se z pohledu českého motoristy vyvíjí i kurz koruny k dolaru, který za poslední měsíc oslabil z hodnoty 17,50 na cca 19 korun za dolar, uzavírá Roškanin.Našli jste v článku chybu?