Hlavní navigace

Do které nemovitosti nyní investovat?

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 10. 2012

Podle odborníků z LBBW Bank je nyní vhodný čas investovat do nemovitosti. Zejména do té, která poslouží pro vlastní bydlení. Ceny nemovitostí totiž za poslední dva roky výrazně klesly a sazby hypoték jsou nyní na svých historických minimech. Ceny u bytů či domů v zajímavých lokalitách už výrazněji klesat nebudou. Naopak s pomalu rostoucím zájmem kupujících by mohlo opětovně dojít k mírnému zvyšování cen. To se týká zejména atraktivních bytů nebo lokalit, kde je nabídka bydlení omezená, řekl také Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX s tím, že naopak mírný pokles cen se dá ještě očekávat u starších panelových bytů nebo nových developerských projektů.

Největší zájem je nyní podle Němečka o koupi bytů a domů z druhé ruky, většinou staré pouze pár let. Jako velmi zajímavé se také mohou jevit starší domy, případně historické byty v centru měst. Ty jsou většinou zajímavě řešené, nabízí velkorysý prostor, ale zároveň je nutné být obezřetný s ohledem na technický stav nemovitosti, upozorňuje Němeček. 

Čtyři body, jak vybrat správné bydlení

  1. Lokalita: bydlení vybíráte na dlouhá léta. Mělo by tak plnit potřeby, které se v čase mění. Nikdy nepodlehněte koupi nemovitosti v lokalitě, o které nejste přesvědčeni, že je ta správná. 
  2. Cena: konečná cena bydlení je vždy jedním z rozhodujících faktorů. Nejde jen o kupní cenu nemovitosti, ale také úrokové sazby u hypoték. Oba tyto faktory jsou nejlepší za poslední roky.
  3. Technický stav: zejména u starších bytů je důležité si zjistit stav konkrétní nemovitosti případně i domu, ve kterém je byt situován. Na první pohled nemusí být žádné závady viditelné. Tím spíše ale může překvapit, když se na schůzi vlastníků dozvíte, že je nutné navýšit fond oprav a zajistit novou střechu, zaplatit výtah apod. 
  4. Energetické a provozní nároky: u každé nemovitosti, o kterou máte zájem, je dobré zjistit si informace o energetické náročnosti. U staršího bydlení postačí předchozí faktury za energie, u nového bydlení pomohou energetické štítky. 

Zdroj: LBBW Bank

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).