Hlavní navigace

Do konce roku by měla bankovní identitu využívat necelá stovka firem

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 6. 2021

Zhruba tři desítky firem už nyní podporují využití služby Bank ID a další tři desítky ji v současnosti implementují. Do konce roku by se počet zapojených firem měl přiblížit stovce. Informace vyplývají ze zprávy společnosti Bankovní identita, která poskytuje digitální službu Bank ID pro komerční sektor.

Bankovní identita, která pro ověření totožnosti na internetu funguje jako jakási digitální občanka, sloužila nejprve pro komunikaci se státem. Následně ji však začaly akceptovat i první soukromé firmy. Služba funguje na myšlence, že vaši identitu už při sjednávání služeb ověřila banka a proto mohou vaše přístupy do internetového bankovnictví posloužit k online ověření i pro komunikaci se státem a soukromou sférou.

Seznam firem, které už službu Bank ID využívají, najdete na jejím webu.

Možnosti využití BankID jsou z pohledu firem široké. Jde například o přístupy do klientské zóny, pořízení nových produktů a služeb, zařízení nejrůznějších administrativních úkonů nebo zaručený podpis, který do nabídky přibude na podzim, informoval Jan Blažek, člen představenstva společnosti Bankovní identita, která BankID pro firmy provozuje.

Podle Blažka v Norsku bankovní identitu využívá asi 900 firem. Česko má mít ještě větší ambice. Firmy na zavedení bankovní identity intenzivně pracují a přizpůsobují tomu své digitální služby. Proto plné nasazení bankovní identity potrvá několik málo let. Potenciál se řádově pohybuje v tisících, domnívá se Blažek.

Přihlašování ke službám firem přes BankID mohou využívat klienti České spořitelny a ČSOB. V příštích týdnech BankID zavede také Air Bank, Komerční banka a Moneta Money Bank. Do konce roku 2021 se plánují připojit i Equa bank, Fio banka, mBank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).