Hlavní navigace

Do Bruselu zaplatíme 5 mld. Kč navíc za drogy a prostituci

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 11. 2011

Do konce roku musí Česká republika neplánovaně zaslat do Bruselu 5 mld. Kč. Dá se říci, že i za obchod s drogami, práci načerno a prostituci. Podle revize národních účtů, kterou zveřejnil Český statistický úřad, se totiž českému hospodářství dařilo lépe a to i vlivem změn v metodice odhadu velikosti šedé ekonomiky, do které se prostituce, prodeje drog nebo práce načerno počítá. Zvýšil se tak základ, ze kterého se odvozuje příspěvek ČR do kasičky EU. Informaci přinesl deník Hospodářské noviny (HN), podle kterého se přepočítávalo v celé EU.

Podle mých informací jsme spolu s Finskem dopadli nejhůře, uvedl pro HN k výsledku přepočtu náměstek ministra financí pro státní rozpočet Jan Gregor.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že zatím není jasné, z čeho se neplánovaný výdaj zaplatí. Je možné, že se mírně zvýší letošní deficit státního rozpočtu, ale konkrétnější informace podle něj budou k dispozici příští týden. 

Revize se na národních účtech dělala za léta 2002 až 2010. Kromě jiného se zvýšil tzv. hrubý národní důchodu a i z něj se počítá část odvodu do kasy EU. Celkový odvod se tak za letošek zvýší z původních 32,25 mld. Kč na částku přesahující 37 mld. Kč.

Hrubý národní důchod se zvýšil kvůli změnám v HDP, kterému se z hlediska struktury značně podobá. Při výpočtu HDP byla původně značně podhodnocena velikost šedé ekonomiky – například oblast drog se zohledňovala do výpočtů poprvé. Například za rok 2009 velikost šedé ekonomiky odpovídala částce 273,5 mld. Kč, tedy 7,3 % HDP a o 61 mld. Kč více, než odhadoval Český statistický úřad před revizí.

.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).