Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO: Dnes zasedá Česká národní banka. Jaký výsledek analytici očekávají?

Gabriela Hájková

Dnes zasedá bankovní rada České národní banky. Jaký výsledek jednání očekávají analytici? Vzhledem ke špatné situaci na pracovním trhu a stagnaci mezd se nedá předpokládat, že by se spotřeba domácností měla v blízké budoucnosti nějak utrhnout ze řetězu. Oživení evropské ekonomiky, německou nevyjímaje, bude výrazně pomalejší, než se předpokládá. Recese či nulový růst HDP bude v ČR pokračovat a růst spotřebitelských cen se bude nacházet pod inflačním cílem ČNB, odhaduje Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ.

To jsou důvody, proč se nedají od dnešního zasedání centrální banky očekávat žádné změny úrokových sazeb. Jít se sazbami do záporných hodnot po vzoru Dánska či Švýcarska centrální bankéři již dříve jasně zavrhli. Na druhé straně současný ekonomický vývoj v ČR hovoří zřetelně proti jakémukoliv zvyšování úrokových sazeb v dohledném časovém horizontu, což ostatně v komentářích potvrdili i sami členové rady, myslí si Novák.

Podle analytika se dá předpokládat, že se na zasedání bankovní rady budou diskutovat především rizika pramenící z poklesu tempa růstu cen a případné další uvolnění měnové politiky, které by proběhlo skrz oslabení kurzu koruny. K aplikaci kurzových intervencí v nejbližší době se však centrální bankéři zatím staví rezervovaně. Nejbližší termín, kdy by k nim mohlo dojít, je tak druhá polovina letošního roku. Je také pravda, že velkou část práce dělá za ČNB samotný trh. Koruna se aktuálně obchoduje v blízkosti hladiny 25,80 Kč/EUR, na nejslabších hodnotách od loňského června, vysvětlil Novák s tím, že je podle jeho názoru pohled centrální banky na vývoj ekonomiky v druhé půli roku příliš optimistický. 

Nevidím příliš důvodů pro oživení domácí ani zahraniční poptávky. Centrálním bankéřům nakonec nezbude nic jiného než měnovou politiku dále uvolnit a proti koruně intervenovat. K intervencím by však nemuselo dojít v případě, že se kurz koruny bude nacházet na slabších hodnotách, tj. kolem hladiny 26 Kč/EUR a výše, uzavřel Novák.

Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. 

Našli jste v článku chybu?