Hlavní navigace

Nezapomeňte podat přiznání k dani z nemovitostí. Dnes je poslední šance to stihnout včas

31. 1. 2022

Sdílet

Dnes máte poslední šanci podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v termínu.

Více informací najdete v článku Jak na daň z nemovitých v roce 2022?

Povinnost podat daňové přiznání platí pro poplatníky, kteří v roce 2021 získali (koupí, darováním, dědictvím) pozemek, stavbu, byt nebo nebytovou jednotku. Dále musí přiznání podat i majitelé pozemků, kteří na něm zaevidovali krajinný prvek, nebo majitelé nemovitosti, u které provedli v minulém roce přístavbu, nástavbu nebo částečnou likvidaci, a změnili tak druh nebo výměru pozemku, zvýšili nadzemní podlaží apod.

Analogicky pak platí povinnost „se přiznat“ i pro poplatníky, kteří darovali, prodali nebo jinak pozbyli nemovitost. To ale jen v případě, že stále ještě nějakou jinou nemovitost v daném kraji vlastní. Pokud už by tímto krokem pozbyli všech nemovitostí, musí o tom jen informovat finanční úřad v kraji, pod který nemovitost spadala.

Přiznání musíte podat i v případě, že došlo ke změně výměry parcely kvůli revizi katastru nemovitostí, o které jsme informovali v minulosti v článku Některé pozemky čeká přeměřování. Vlastníci musí označit jejich hranice.

Pokud už jste daňové přiznání podávali v minulosti a nedošlo k žádné změně rozhodné pro stanovení daně, nic podávat nemusíte. To platí i v případě, že došlo jen ke změně koeficientu, který stanovuje obec, nebo ke změně průměrné ceny pozemku. Finanční úřad tyto novinky automaticky zohlední při výpočtu daně.

Kromě papírového formuláře, který odevzdáte na podatelně finančního úřadu nebo ho pošlete poštou, můžete využít i elektronický formulář. Najdete ho na serveru MOJE daně, který slouží jako online finanční úřad. Přiznáte se zde i bez datovky nebo elektronického klíče. Ověření probíhá i přes bankovní identitu.

Na serveru MOJE daně je také aplikace pro elektronická podání pro finanční správu (EPO). V té můžete ukládat rozpracovanou žádost a poté ji opět načíst z uloženého souboru. Po vyplnění je možné vytvořit datovou zprávu, kterou přímo z aplikace odešlete, nebo vygenerovat formulář v PDF k tisku.

V případě, že se s podáním daňového přiznání opozdíte, lze jej odevzdat do pěti pracovních dní po uplynutí lhůty, aniž by byla vyměřena pokuta. V případě pozdějšího podání činí pokuta 0,05 procenta v vypočtené daně za každý den prodlení s tím, že se pokuty nižší jak 1000 korun nepředepisují, informovala Jana Melicharová ze společnosti KODAP.

Lhůta pro zaplacení této daně či její první splátky uplyne 31. května 2022. Pokud chcete daň platit prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO), musíte nejpozději 31. ledna na příslušném finančním úřadu odevzdat Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, spolu se spojovacím číslem SIPO. Všechny platby pak budou i při změně výše probíhat automaticky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 2. 2022 6:48

    frantafous

    To takhle digitalizovali z katastrálního úřadu pozemky podle plotu, čímž se plocha vlastněného pozemku snížila o desítky metrů čtverečních. Tak jsem se byl zeptat na finančáku, že jsem tam poslal e-mail s dotazem, zda ode mne něco nepotřebují? Prý ne, ale v řádu let mě vyzvali k podání přiznání a digitalizací změněné pozemky nabyly při placení nově spočítané daně vyšší hodnotu při platbě o ca 300 Kč více platit.
    Nyní jsem se stal vlastníkem další nemovitosti, že v katastru je to už přepsané na mě, ale ten katastr asi s finančním úřadem nekomunikuje, když se zase čeká, že to sám přiznám.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).