Hlavní navigace

Desítky lidí se soudí kvůli deregulaci nájemného

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 1. 2013

Podle Sdružení nájemníků se lidé kvůli stanovení výše nájemného obrátili na soud jen ve dvou až třech desítkách případů. Od ledna přitom skončilo regulované nájemné v celé České republice.

Majitel předloží nájemci novou smlouvu s jinou výší nájemného. Ten pak má dva měsíce na vyjádření. Pokud na zvýšení nepřistoupí, může se majitel bytu do tří měsíců obrátit na soud se žádostí o určení nájemného. Takových případů ale dosud moc nebylo, zhruba jen 20 až 30, uvedl čestný předseda sdružení a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Podle něj soudy rozhodují rozumně a přihlíží k nájemnému, které je v místě obvyklé. Zvažují tedy i to, kolik je za stejný byt ochoten zaplatit někdo jiný, uvedl s tím, že důležitou roli hraje i poloha bytu, jeho dispozice či vybavení.

Černý scénář pesimistů, podle kterého mělo dojít k přehlcení soudů stovkami žalob, se však nekoná. Přes tvrzení řady odborníků o tisících sporů se nic takového nestalo… V tom obrovském počtu nájemních bytů jde o promile, hodnotí situaci předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba. Jaké je přiměřené regulované nájemné u vás? Poradí vám mapa nájemného

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).