Hlavní navigace

Dejte pozor, na online bazarech se množí podvody

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 5. 2022

Na online bazarech se množí podvody, jež mají za cíl zneužití platebních karet a elektronického bankovnictví. Informace vyplývají ze zprávy ČSOB, podle které se podvody objevují nejvíce při prodeji zboží na internetových bazarech jako je například Vinted.cz, Etsy atp.

V této spojitosti je důležité připomenout, aby uživatelé nikomu neposkytovali citlivé platební údaje, jako jsou čísla z karty nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Ani je nezadávali do žádných platebních bran, kam se mají dostat odkazem zaslaným od „kupujících“. Jistější je trvat na převodu peněz na účet.

Od počátku letošního roku máme okolo tři sta napadených klientů a škody se počítají v milionech, upozornil Tomáš Stegura, výkonný ředitel za oblast Digital z ČSOB, který popsal obvyklý scénář: Podvodník se ozve většinou přes WhatsApp nebo email a projevuje vážný zájem o prodávanou věc. Nechce platit převodem na účet, jak je běžné a navrhuje, že pošle peníze rovnou na platební kartu. Zašle proto odkaz na falešnou platební bránu, kde požaduje vyplnit údaje o kartě a ověření totožnosti prostřednictvím bankovního účtu.

Útočník pak se zadanými údaji zneužije kartu nebo se dostane do internetového bankovnictví.

V bance nikdy po klientech telefonicky nebo emailem nežádáme citlivé informace a data, jako jsou údaje z platební karty, hesla, PIN, nebo kódy z SMS zpráv apod., zdůraznil Stegura, podle  kterého se podvody objevují třeba i při investování do kryptoměn. Jen za letošek podle něj banky a policie evidují tisíce případů napadených klientů.

Za účelem platby radí nesdílet e-mailovou adresu, telefonní číslo ani platební údaje. Neexistuje žádný důvod, proč by je kupující nebo prodávající od vás mohl potřebovat. Když jsou platby prováděny prostřednictvím tlačítka „Koupit nyní“, celý proces probíhá přes naši platformu. Neotevírejte podezřelé odkazy, SMS zprávy, e-maily ani přílohy. Vinted nikdy neposílá e-maily ani soukromé zprávy s žádostí o vyplnění platebních údajů pro dokončení platby, varoval také Tomas Pugačiauskas, manažer informační bezpečnosti ve společnosti Vinted.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).