Hlavní navigace

Daní na energii ze slunce má stát přijít o desítky miliard. Vláda se toho nebojí

Jiří Hovorka

V tomto týdnu vláda definitivně rozhodne o tom, zdali zavede kromě jiných opatření i srážkovou daň na solární elektrárny. Ta by se měla týkat všech fotovoltaiek, které byly zapojeny v letech 2009 a 2010 a jejichž výkon přesahuje 30 kW. Prakticky tak nedolehne jen na panely instalované na střechách rodinných domů. Celkem bude navrhovanými kroky poškozeno 1450 firem a ohroženo bude více než pět tisíc pracovních míst, která fotovoltaika vytvořila, uvádí František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace.

Podle Smolky bude chystaná 26% daň pro mnohé podnikatele v oboru likvidační. Daň jim totiž podstatně sníží výnosy, ale banky budou trvat na domluvených splátkových kalendářích. Banky budou chtít své peníze zpět v termínu. Daň proto způsobí, že výnosy solárních elektráren nepokryjí jejich provoz a splátky úvěrů, říká Smolka.

Asociace dále hovoří o tom, že zavedením daně si stát řekne o soudní spory a arbitráže v hodnotě přesahující 260 miliard korun, čímž může přijít o podstatně vyšší sumu, než kterou na dani vybere. Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard více, než vybere na solární dani. Jde navíc o spíše skromný odhad. Investoři se totiž budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos, uzavírá František Smolka.

Zástupci vlády se ale případných arbitráží neobávají. Argumentují tím, že zákonem stanovená 15letá návratnost projektů obnovitelných zdrojů energie zůstane zachována, čímž zůstává právo na straně vládního záměru.

Našli jste v článku chybu?